دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » دانستنیهای زناشویی » رابطه حق تمکین و پرداخت نفقه در عقد دائم

رابطه حق تمکین و پرداخت نفقه در عقد دائم

بطور کلی طبق قوانین موجود پرداخت نفقه توسط مرد در عقد دائم جز وظایف اصلی آن می باشد و هر مردی که از این امر خودداری کند زن می تواند بر علیه او در دعاوی حقوقی شکایت کند یا درخواست طلاق بدهد.در این امر حتی اگر پس از بررسی دادگاه حاکی از آن شود که مرد واقعا توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد باز هم دادگاه به نفع زن راع داده و حکم طلاق را صادر می کند.
اما در برخی مسائل قوانینی وجود دارد که ار زن از ان امتناع کند مرد حق دارد که نفقه ی زن را ندهد از جمله مهم ترین این عوامل حق تمکین می باشد.
طبق تعریف اصلی در قانون کشور ” تمکین عبارت از اطاعت کردن زوجه در انجام وظایف زناشویی، سکونت در منزل مشترک که شوهر اختیار کرده و حسن معاشرت در تشیید مبانی خانواده است که در اصطلاح حقوقی به آن تمکین خاص و تمکین عام اطلاق می‌شود.

 

farhangnews_129301-366488-1433224192

اگر زنی از قوانینی که در تعریف تمکین بیان شد خوددداری کند به آن زن ناشزه گویند.پس زن “ناشزه کسی است که نسبت به انجام وظایف زناشویی بدون دلیل موجه و مانع شرعی امتناع می‌کند. در این حالت است که زن مستحق دریافت نفقه نمی‌شود.”

طبق قانون مدنی در ماده ۱۱۰۸ این امر به صراحت آمده است : هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود. البته وجود مانع شرعی و قانونی برای زن در عدم تمکین مانع دریافت نفقه نیست.
اما تبصره ای در این مواقع وجود دارد که چنانچه زن به واسطه بیماری یا شرایط خاص نتواند از همسرش تمکین کند، در آن مدت نیز حق نفقه وی از بین نخواهد رفت

امتیاز شما به این مطب
[Total: 1 Average: 3]

همچنین ببینید

ربات رسمی تلگرام

آموزش ساخت استیکر زیبا و حرفه‌ای در تلگرام

وب ها:یکی از کاربردهای خوب تلگرام برای کاربرانش ساختن استیکر شخصی می باشد.علاقه مندان به ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = 9

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>