پنج شنبه , ۲۳ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » گردشگری » بنای تاریخی کاروانسرای علی آباد

بنای تاریخی کاروانسرای علی آباد

1874

در جاده اصلی یزد- بندرعباس و در ضلع شمالی شهرستان مهریز یکی از آثار تاریخی دوره قاجاری به چشم می خورد . بنای تاریخی کاروانسرای علی آباد توسط شاهزاده “معارف دوست محمد ولی میرزا” پسر “فتحعلی شاه قاجار” بنا شده است .

بلندی دیوارهای کاروانسرای علی آباد پنج متر و مساحت آن حدود چهار هزار متر مربع است. در ساخت بنای تاریخی کاروانسرای علی آباد از اجر استفاده شده و این اجر ها به شکل مربع برهم نهاده شده اند . ضلع مشرف به جاده کاروانسرای علی آباد ، از بیرون دارای چهار صفه در اطراف و یک صفه میانی بوده که راهروی ورودی در آن قرار گرفته است و دقیقا همین ضلع از داخل، علاوه بر صفه میانی که راهرو در آن قرار دارد، دارای ده صفه است.

1875

اگر به ضلع جنوبی بنای تاریخی کاروانسرای علی آباد بنگریم این ضلع نیز به قرینه ضلع شمالی، یازده صفه دارد و اضلاع شرقی و غربی نیز سیزده صفه به قرینه دارند.

اتاق های کاروانسرای علی آباد در پشت صفه های شمالی و جنوبی واقع شده اند و در پشت صفه های شرقی و غربی راهروهای اصطبل قرار گرفته اند . چهار مدخل در چهار گوشه بنا به چشم می خورد که به محوطه های داخلی کاروانسرا راه پیدا می کنند . همچنین چهار برج مدور نیز در چهار گوشه بیرونی بنا دیده می شود .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 1 Average: 3]
بنای تاریخی کاروانسرای علی آباد در تاریخ تیر ۲۴, ۱۳۹۴ امتیاز 5.0 از 5

همچنین ببینید

hhi4673

باغ گردشگری کیهانی (+تصاویر)

یکی از زیباترین باغ‌ها در جهان در جنوب شرق اسکاتلند با مساحتی معادل ۳۰ هکتار ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>