پنج شنبه , ۲۳ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » تاریخ و تمدن » معرفی مسجد عمادالدوله

معرفی مسجد عمادالدوله

hhi3855

اگر به کرمانشاه سفری داشتید حتما نام مسجد عمادالدوله را که اثری از دوران قاجار است شنیده اید . این مسجد تاریخی با داشتن سردر، صحن، ایوان، شبستان ستوندار و حجره‌های زیاد و نمایی که بصورت چهار ایوانی بنا شده یکی از مناطق تاریخی و البته گردشگری در استان کرمانشاه است .

hhi3852

این مسجد در ساخت اولیه توسط امام قلی میرزا عمادالدوله(والی غرب و سرحددار عراقین) در سال ۱۲۸۵ ه.ق بنا شد و قسمت خیره کننده این مسجد کتیبه‌ای شامل قصیده‌ای با ذکر نام پادشاه وقت(ناصرالدین شاه) بر کاشی‌کاری ایوان مسجد است . در این کتیبه نام بانی و تاریخ ۱۲۸۵ ه.ق نیز نوشته شده است .

hhi3854

این مسجد دارای چندین در می باشد که یکی از درهای به روایتی از حرم حضرت علی (ع) به این مسجد منتقل شده در قسمت مدخل مسجد و مرتبط با بازار زرگرها قرار دارد و به «قاپی شاه نجف» مشهور می باشد که آن را مربوط به تاریخ دوره صفویه می دانند . البته علت نام گذاری این در به قاپی شاه نجف همنطور که گفته شد به دلیل انتقال این در از حرم حضرت علی (ع) به این مسجد می باشد و از سوی دیگر به جای آن در یک در نقره‌ای دیگری وقف آستانه علوی شده است .

hhi3851

در دیگر مسجد در ضلع جنوب غربی قرار داشته که توسط دالانی به تقاطع بازار زرگرها و بازار حوری آباد متصل می‌شود. گفتنیست که تقاطع بازار زرگرها و بازار حوری آباد زیر بزرگ‌ترین گنبد بازار که به میدان مشهور است قرار گرفته . در مجموع مسجد عمادالدوله جرء آثار تاریخی و گردشگری مهمی در کرمانشاه محسوب شده و هرساله علاقه مندان زیادی را به خوب جذب می کند . اگر شما نیز به آثار تاریخی علاقه دارید از این مسجد زیبا دیدن کنید .

hhi3853

امتیاز شما به این مطب
[Total: 1 Average: 3]

همچنین ببینید

hhi4673

باغ گردشگری کیهانی (+تصاویر)

یکی از زیباترین باغ‌ها در جهان در جنوب شرق اسکاتلند با مساحتی معادل ۳۰ هکتار ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 63

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>