سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » عمر خیام نیشابوری

عمر خیام نیشابوری

زندگینامه عمر خیام نیشابوری 

ابوحفض یا ابوالفتح غیاث الدین عمر ابن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام , از برجسته ترین حکما و ریاضی دانان جهان اسلام در سال ۴۲۹ ه.ق در نیشابور به دنیا آمد . وی همچنین شاعر معروف ایرانی در قرن های ۵ و ۶ است . خیام در نیشابور به دنیا امد و بعدها به دلیل آنکه پدرش خیمه دوز بود به خیام معروف شد . کمتر می نوشت و شاگرد می پذیرفت , با این حال به عنوان استاد علوم مورد احترام دانشمندان عصر خود بود . وی برای کسب دانش به خراسان و عراق نیز سفر کرد . به واسطه تبحر و دانش عظیمی که در ریاضیات و نجوم داشت از سوی ملکشاه سلجوقی فراخوانده شد . ملکشاه به او احترام می گذاشت و خیام نزد او قرب و منزلت ویژه ای داشت . او بنا به خواست ملکشاه در ساخت رصدخانه ملکشاهی و اصلاح تقویم با سایر دانشمندان همکاری داشت . حاصل کارش در زمینه تقویم جلالی آن است که هنوز اعتبار و رواج دارد و تقویم او از تقویم گریگور یابی دقیق تر است .

en5785

در حدود دوازده اثر از خیام در علم و فلسفه به جای مانده است اما هین آثار اندک وی را در سراسر جهان به شهرت رسانده است . از مهمترین آن ها کتاب جبر می باشد که بهترین اثر در نوع خود در ریاضیات است . از دیگر آثار عمر خیام نیشابوری می توان به رسالة فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس ، رسالة فی البراهین علی المسائل الجبر و المقابلة ( جبر خیام ) ، میزان الحکم رسالة الکون و التکلیف ، الجواب عن ثلاث مسائل الضیاء العقلی ، رسالة فی الوجود ، رسالة فی کلیه الوجود ، نوروزنامه و کتاب الزیج المکشاهی که به رومی نیز ترجمه شده است اشاره کرد .

اشعار خیام بیشتر به زبان پارسی و تازی هستند . مضمون عمده رباعیات خیام شک و حیرت ، توجه به مرگ و فنا و تذکر در مورد مغتنم شمردن عمر آدمی است .

222221

خیام در سال ۵۱۷ ه.ق چشم از جهان فروبست و وی را در زادگاهش نیشابور به خاک سپردند.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 9 Average: 1.8]
عمر خیام نیشابوری در تاریخ مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ امتیاز 5.0 از 5

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− پنج = 0

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>