سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » محمد بن موسی خوارزمی که بود

محمد بن موسی خوارزمی که بود

زندگینامه محمد بن موسی خوارزمی

ابوعبدالله محمد موسی خوارزمی در حدود سال ۱۳۰ هجری قمری در شهر خوارزم ( خیوه ) به دنیا آمد . او از افتخارات علمی ایران و از بزرگترین دانشمندان اسلامی قرن های پیش است . خوارزمی نتیجه تحقیقات و مطالعاتش را در کتابی به نام جبر و مقابله نوشت . این کتاب نخستین کتابی بود که نام « جبر » بر روی ان بود و بعد ها جبر به عنوان بخشی از ریاضی نامش را از این کتاب گرفت . از این رو خوارزمی را می توان یکی از بنیانگذاران جبر دانست . در قرن دوازدهم هجری کتاب حساب خوارزمی به زبان های اروپایی ترجمه شد .

bio-kharazmi

خوارزمی با نام « الخوریسمی » یا « الگوریسمی » که از همان نام « الخوارزمی » گرفته شده است , نیز شهرت دارد و الگوریتم به معنی فن محاسبه که امروز در کامپیوتر از ان استفاده می شود از نام او گرفته شده است .

index

خوارزمی اولین کسی بود که اعداد علامت دار را به کار برد . او برای این کار اصطلاحاتی را به کار می برد و اعداد منفی را ناقص و اعداد مثبت را زاید می نامید . بطور مثال او عدد ( ۲- ) را « دو ناقص » و ( ۲ + ) را « دو زاید » نامگذاری کرده بود . تا ان زمان کاربرد حروف در ریاضیات متداول نبود . خوارزمی در حل معادلات مجهولی عدد مجهول را « شیء » و مجذور مجهول را « مال » می نامید . خوارزمی در حدود سال ۲۲۵ – ۲۳۲ هجری – دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافت .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 12 Average: 2.9]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + نُه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>