دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » مایکل فارادی که بود

مایکل فارادی که بود

زندگینامه مایکل فارادی

200px-M_Faraday_Th_Phillips_oil_1842

مایکل فارادی در ۲۲ سپتامبر ۱۷۹۱ م در یکی از حومه های شهر لندن به دنیا آمد . فارادی در ۱۳ سالگی به دلیل آنکه در خواندن درس استعدادی از خود نشان نداد از مدرسه اخراج شد . او پس از اینکه مدرسه را ترک کرد در یک مغازه کتاب فروشی مشغول به کار شد . در مدت یک سالی که در کتاب فروشی کار می کرد در کنار فروش کتاب به کار صحافی مشغول شد . در کتابفروشی شروع به معالعه کرد و پس از چندی به هامفری دیوی فیزیکدان معروف انگلیسی نامه ای نوشت و از او تقاضای کار کرد . نامه فارادی مورد توجه هامفری قرار گرفت و از فارادی برای مصاحبه دعوت کرد . فارادی در همان جلسه اول از خود هوش و استعداد خارق العاده ای نشان داد و در مارس ۱۸۱۳ مشغول کار شد . در اکتبر همان سال همراه دیوی راهی اروپا شد .پس از چند سال فارادی رئیس آزمایشگاه های علمی انجمن سلطنتی و جانشین هامفری دیوی شد . فارادی به علم الکتروشیمی علاقه ی فراوانی داشت و در این راه هامفری دیوی به او کمک می کرد . سرانجام پشتکار او باعث شد که موفق به کشف الکترولیز شود , قوانینی که امروز به نام « قوانین فارادی » معروفند .

filereader.php

در سال ۱۸۲۱ اختراعش را به جهانیان نشان داد  : تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی

در ۱۷ اکتبر ۱۸۳۱ آزمایش بزرگی را انجام داد . او به دور یک استوانه ی مقوایی سیمی مسی به طول ۶۰ متر پیچید و بین لایه های سیم پارچه قرار داد و سپس دور سیم را به یک گالوانومتر وصل و یک میله مغناطیسی را به سرعت داخل استوانه کرد , اما گالوانومتر عبور جریان را نشان نداد . سپس آهنربا را بیرون کشید و ملاحظه کرد که این بار گالوانومتر در جهت مخالف حرکت می کند . هنگامیکه آهنربا در جای خود ثابت بود جریان بولید نمی شد , فارادی سیم پیچ را حرکت داد ولی اهن ربا را ثابت نگه داشت . باز هم جریان در سیم القا و عقربه گالوانومتر منحرف شد . به این ترتیب فارادی پی برد در اثر حرکت نسبی بین سیم و آهن ربا , مغناطیس تبدیل به الکتریسیته می شود . او اختراع خود را در نوامبر ۱۸۳۱ تکمیل و به انجمن سلطنتی لندن تقدیم کرد . مایکل فارادی در ۲۶ اوت ۱۸۶۷ از دنیا رفت .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 2 Average: 3]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − = دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>