سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » مختصری بر زندگی آمدو آووگادرو شیمیدان ایتالیایی

مختصری بر زندگی آمدو آووگادرو شیمیدان ایتالیایی

آمدو آووگادرو در ۹ ژوئن ۱۷۷۶ در شهر تورین ایتالیا به دنیا آمد . پدرش قاضی بود و علاقه اشت پسرش نیز همین پیشه را دنبال کند . آمدو در ۱۶ سالگی موفق به اخذ لیسانس و در ۲۰ سالگی به دریافت دکترای حقوق نایل شد ، ولی پس از چندی با دانستن این مطلب که این حرفه ارضایش نمی کند به ریاضیات و فیزیک روی آورد . وی در ۳۳ سالگی به مقام استادی کالج سلطنتی ورچیلی در شمال ایتالیا منصوب شد . در سال ۱۸۱۱ فرضیه معروف ملکولی اش را که بعدها فراموش شد ، در یک مجله فرانسوی منتشر کرد . در آن زمان به علت جنگ و اغتشاشات داخلی وضعیت دانشگاه خوب نبود . کلاس های درس آووگادرو به علت تغییر رهبران به دلخواه باز و بسته می شدند . در سالهای ۱۸۲۰ تا ۱۸۴۰ دانشگاه ها تعطیل شدند و آووگادرو به عنوان استاد فیزیک دانشگاه به تورین رفت .

avogadro

سابقا دانشمندان روشهای مختلفی را برای اندازه گیری مولکول های گاز به کار می بردند اما آووگادرو اثبات کرد که حجم مساوی از هرگاز تعداد مولکول مساوی دارد به شرط آنکه اندازه گیری در شرایط مساوی از دما و فشار صورت گیرد . امروزه این فرضیه در شیمی به نام « قانون آووگادرو » معروف است . دالتون بنیانگذار نظریه اتمی اعتقاد داشت که فرمول شیمیایی آب H2O است . در سال ۱۸۰۸ ژوزف گی لوساک با آزمایشاتی که انجام داد قسمت زیادی از نظریه دالتون را تکمیل کرد . آووگادرو در این مقاله مولکول را معرفی کرده بود . سالها بعد با تلاش استانیسلائو کانیزارو شیمی دان ایتالیایی نظریه مولکولی آووگادرو به اثبات رسید و به همبن دلیل در سال ۱۸۹۱ کانیزارو به دریافت نشان انجمن سلطنتی انگلستان نایل شد .

آمدو آووگادرو در سال ۱۸۵۶ و در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت در حالی که دنیای علم آن روز به نبوغ این دانشمند پی نبرد .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 8 Average: 2.9]
مختصری بر زندگی آمدو آووگادرو شیمیدان ایتالیایی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۴ امتیاز 5.0 از 5

همچنین ببینید

513-400

یادی از دکتر غلامحسین مصاحب

 دکتر غلامحسین مصاحب از چهره های علمی بزرگ و مفاخر ایران است که در سال ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × = 20

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>