سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » زندگینامه فیثاغورث

زندگینامه فیثاغورث

فیثاغورث در ۵۸۲ سال قبل از میلاد در شهر سامسون یونان به دنیا آمد . هیچ دانش آموزی وجود ندارد که قضیه معروف او را نداند و در حل بعضی از مسائل هندسی از آن استفاده نکرده باشد . از قضیه فیثاغورث در اکثر رشته های علمی استفاده می شود . این قضیه ثابت می کند که در هر مثلث قائم الزاویه مجموع مربع های دو ضلع مجاور به زاویه قائمه مساوی با مربع وتر است .

10eedfd1cc86efffa0e301401d9f3782

مصریها بدون آن که قضیه فیثاغورث را بدانند از آن استفاده می کردند اما فیثاغورث اولین کسی بود که به برهان اساسی این قضیه پی برد . فیثاغورث چندین بار به مصر سفر و از مراکز آموزشی آنجا دیدن کرد , ولی سفرهای او به مذاق خیلی ها جور نبود چون در سال ۵۲۹ قبل از میلاد به دستور پلی کراتس از یونان به ایتالیا تبعید شد . او و پیروانش مکتبی را پایه ریزی کردند که از تساوی مذهبی در ان صحبت می شد . این گروه از طبقه اشراف و مشهور به فیثاغورثیان بودند . ان ها در خفا سوگند یاد کرده بودند به پیمانی که بسته اند وفادار بمانند .

درمیان فیثاغورثیان گروهی ریاضی دان , ستاره شناس و زیست شناس وجو داشتند و اکتشافات بزرگی انجام دادند . که از جمله اکتشافات انان کشفیات اعصاب بینایی و شیپور استاش دستگاه شنوائی است.

فیثاغورث نیز مانند گالیله و کپرنیک باور داشت که تمام سیارات به دور خورشید می چرخند و خورشید مرکز عالم است . او حتی به این نکته نیز عقیده داشت که تمام ستارگان و سیارات و اقمار به شک کره هستند , چرا ؟ جواب آن روشن است , چون اعتقاد داشت که کره کاملترین شکل هندسی است .

پروکلوس درباره فیثاغورث می‌گوید:

فیثاغورس این علم (علم ریاضیات) را به شکل آزاد آموزشی، امتحان کردن قواعد آن از آغاز و جستجوی قضایا به روشی غیر مادی و ذهنی تغییر داد. او نظریه متناسب‌ها و ساخت اشکال کیهانی را کشف کرد.

همچنین برتراند راسل دربارهٔ فیثاغورس می‌نویسد:

هیچ‌کس را نمی‌شناسم که در عالم اندیشه به اندازهٔ فیثاغورس تاثیرگذار بوده باشد.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 4 Average: 4.5]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × = سی پنج

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>