دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » زندگینامه تامس آلوا ادیسون

زندگینامه تامس آلوا ادیسون

زندگینامه تامس آلوا ادیسون

1393847508

تامس آلوا ادیسون در شهر میلان اوهایو به دنیا امد . مادرش بر این عقیده بود که کودکش در خانه بیشتر می تواند بیاموزد و به همین دلیل تامس در خانه مشغول آموزش شد . قبل از پانزده سالگی هفته نامه ای به نام « هرالد هفتگی » چاپ کرد . چاپخانه او در واگن باری قطاری بود که وی در ان کار می کرد . در سال های ۱۸۷۹ ادیسون کوشش کرد که چراغی با سیم فروزان بسازد ولی برای ساختن این چراغ انجام سه کار لازم و ضروری بود . ابتدا باید می توانست بوسیله ی نیرویی ماده ای را چنان گرم کند تا نورانی شود . الکتریسیته به آسانی این کار را می کرد به شرط آنکه ماده گرم شود و به شکل ماده مارپیچ نازکی درآید . مشکل دوم این بود که این رشته مارپیچ را باید دور از هوا قرار می داد و سوم رشته مارپیچ باید برای مدتی طولانی فروزان باشد و نسوزد . ادیسون مشکل دوم را با گذاشتن رشته ی مارپیچی در حباب شیشه ای سربسته ای حل کرد ولی برای مشکل سوم هزاران رشته سیم گوناگون را آزمایش کرد و معلوم شد رشته سیم هایی که از کربن ساخته شده اند بهترین نوع هستند و به این وسیله ادیسون شروع به ساختن رشته سیم های کربنی از الیاف ذغال و چوب کرد اما الیاف بعضی از چوب ها از الیاف بعضی دیگر بهتر کار می کردند و او دوباره برای مدتی طولانی به تحقیق و جستجو پرداخت و سرانجام از یک نوع لیف خیزران استفاده کرد . در ۲۱ اکتبر ۱۸۷۹ ادیسون نخستین چراغش را که رشته سیم آن با الیاف ذغال شده خیزران درست شده بود آزمایش کرد . کلید چراغ را زدند و چراغ با نور زیبای ملایمی روشن شد . ادیسون و همکارانش در این آزمایش پیروز شده بودند .

image

از ادیسون بیش از هزار اختراع ثبت شده است که از آن میان می توان به چراغ برق , تصاویر متحرک , میکروفون ذغالی , فونوگراف و ارسال اخبار تلگرافی بوسیله ی یک سیم اشاره کرد . وی در سال ۱۹۳۱ چشم از جهان فرو بست .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × = سی شش

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>