پنج شنبه , ۲۳ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » زندگی نامه فردوسی

زندگی نامه فردوسی

زندگی نامه حکیم ابولقاسم فردوسی (۳۲۹ –۴۱۱ هجری) شاعر حماسه سرای ایرانی : فردوسی  در سال ۳۲۹ هجری در “طبران” طوس به دنیا آمد. پدرش از دهقانان طوس بود که دارای ثروت و موقعیت قابل توجهی بود. فردوسی به خواندن داستان های کهن علاقه مند بود و همزمان با کسب علم و دانش به خواندن داستان نیز می پرداخت. همین علاقه ی او را به فکر انداخت که شاهنامه را به نظم درآورد.

20121204_16611114721

او مدت ها در جستجوی این کتاب بوده است و پس از یافتن نسخه ی اصلی داستان های شاهنامه آن را به نظم درآورده است . او سی سال از زندگی خود را صرف این کار کرده است.  فردوسی به نظم در آوردن شاهنامه را در سال ۳۷۰ یا ۳۷۱ شروع کرده است در اوایل این کار فردوسی دارای ثروت و دارایی قابل توجهی بود و برخی از بزرگان خراسان که علاقه مند به تاریخ باستان بودند به او کمک کردند. به مرور زمان و با گذشت سال ها زمانی که فردوسی بیشتر شاهنامه را سروده بود ، دچار فقر و تنگدستی شد .

شاهنامه فردوسی
شاهنامه فردوسی

فردوسی در تلاش برای بازگرداندن آیین زرتشت و زبان پارسی به ایران بود. او قصد داشت که به مردم یادآوری کند که چه بودند و چه شدند. قلم و سرشت زیبای او زبان پارسی را به مردم بازگرداند. اما بخاطر برخی از شعرهایش مورد خشم خلیفه وقت قرار گرفت. فردوسی و بابک تلاش بسیاری کردند تا به ایرانیان، هویت راستین شان را یادآور شوند.  فردوسی در این زمینه تا حدودی موفق بود و توانست بوسیله ی شاهنامه زبان پارسی را به ایران زمین بازگرداند ولی بابک نتوانست به هدفش برسد. فردوسی در شهر طوس از دنیا رفت . در باغی که متعلق به خودش بود به خاک سپرده شد. شاهنامه بزرگترین و پرمایه ترین مجموعه شعر به جا مانده از عهد سامانی و غزنوی و مهمترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن ایران باستان و خزانه لغت و گنجینه ادبـیات فارسی به شمار می رود. طبع فردوسی لطیف و سخنش عاری از طعنه، هجو، دروغ و چاپلوسی بود و تا جایی که می توانست از به کار بردن کلمه های غیر اخلاقی خودداری می کرد.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 2 Average: 2.5]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>