سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » زندگی نامه دکتر حسابی

زندگی نامه دکتر حسابی

این مطلب در مورد زندگی نامه دکتر حسابی است .سید محمود حسابی در سال ۱۲۸۱ هجری شمسی در تهران به دنیا آمدند . پدرو مادر ایشان اصالتا تفرشی بودند. در سن چهار سالگی به همراه خانواده ی خود به شامات عزیمت کردند . تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ی کشیش های فرانسوی بیروت آغاز نمود و همزمان مادرش به او تعلیمات دینی و ادبیات فارسی را آموخت. استاد حافظ کل قرآن کریم بودند. دیوان حافظ را از بر بوده و به بوستان و گلستان سعدی ، شاهنامه ی فردوسی ، مثنوی مولوی و منشات قائم مقام اشراف کامل داشتند.

دکتر حسابی
دکتر حسابی

شروع دوران متوسطه ی ایشان همزمان با جنگ جهانی اول و تعطیلی مدارس فرانسوی زبان بیروت بود. بنابراین پس از دو سال تحصیل در منزل برای ادامه تحصیل به کالج آمریکایی بیروت رفتند و در سن هفده سالگی لیسانس ادبیات ، در سن نوزده سالگی لیسانس بیولوژی و پس از آن مدرک مهندسی راه و ساختمان را اخذ نمودند. در آن زمان از طریق نقشه کشی و راه سازی کسب درآمد می نمودند . استاد همچنین در رشته های پزشکی ، ریاضیات و ستاره شناسی به تحصیلات آکادمیک پرداختند. شرکت راهسازی که استاد در آن کار می کرد برای قدردانی از زحماتشان ، ایشان را برای ادامه ی تحصیل به کشور فرانسه فرستاد و در سال ۱۹۲۴ به مدرسه ی عالی پاریس وارد و در سال ۱۹۲۵ فارغ التحصیل شدند.

دکتر حسابی
دکتر حسابی

همزمان با این که استاد در رشته ی مهندسی معدن مشغول به تحصیل بودند در راه آهن برقی فرانسه نیز مشغول به کار گردیدند و پس از فارغ التحصیلی کار خود را در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ایالت “سار” شروع کردند. ایشان به دلیل روحیه ی علمی خود در دانشگاه سوربن به تحصیل و تحقیق در رشته ی فیزیک پرداختند و در سال ۱۹۲۷ دانشنامه ی دکترای فیزیک خود را با درجه عالی دریافت کردند.

استاد با شعر و موسیقی سنتی ایرانی و کلاسیک غربی نیز آشنایی داشتند.همچنین در چندین زمینه ی ورزشی موفقیت هایی کسب نمودند که می توان به دیپلم نجات غریق در رشته ی شنا اشاره کرد. پرفسور حسابی به دلیل عشق و علاقه ی خود به میهن بازگشتند و خدمات زیادی به جوانان ایرانی نمودند ازجمله این که آنان را با علوم نوین آشنا ساختند. از جمله خدمات ایشان می توان به پایه گذاری علوم نوین و تاسیس دارالمعلمین و دانشسرای عالی, دانشكده های فنی و علوم دانشگاه تهران, نگارش ده ها كتاب و جزوه و راه اندازی و پایه گذاری فیزیك و مهندسی نوین اشاره کرد و به همین دلیل ایشان به نام پدر علم فیزیك و مهندسی نوین ایران در كشور معروف گردیدند. حدود هفتاد سال خدمت علمی ایشان در گسترش علوم روز و واژه گزینی علمی در برابر هجوم لغات خارجی و نیز پایه گذاری مراكز آموزشی, پژوهشی, تخصصی, علمی و …, از جمله اقدامات ارزشمند استاد به شمار می رود.
سرانجام محمود حسابی در ۱۲ شهریور سال ۱۳۷۱ هجری شمسی در بیمارستان دانشگاه ژنو درگذشت. آرامگاه (خانوادگی) وی در شهر تفرش قرار دارد.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 1 Average: 2]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 2 = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>