سرخط خبرها
خانه » زندگی نامه شعرا و دانشمندان » زندگینامه ابوریحان بیرونی

زندگینامه ابوریحان بیرونی

زندگینامه ابوریحان بیرونی

443a5_a587

هیچ دانش اموزی نیست که نام ابوریحان بیرونی برایش ناآشنا باشد . او دانشمند , ریاضی دان , منجم , جغرافی دان , فیلسوف و جهانگردی بزرگ بود . ابوریحان از مردم خوارزم بود و چون در بیرون از شهر خوارزم به دنیا امد به بیرونی معروف شد . ابوریحان در سال ۳۶۲ ه . ق چشم به جهان گشود . او اوایل عمر را در خوارزم گذراند و سپس چند سالی را در دربار شمس المعالی قابوس و شمگیر بود . بعد به خوارزم برگشت . او در زمان لشکر کشی سلطان محمود غزنوی به خوارزم در آنجا بود و همراه سلطان محمود به غزنه و سپس در جریان لشکر کشی سلطان محمود به هندوستان رفت .

ابوریحان در هند به معاشرت با دانشمندان هندی پرداخت و زبان سانسکریت ر آموخت و طی این مدت به تالیف کتاب تحقیق ماللهند همت گماشت .

1372607342

از تحقیقات ابوریحان می توان به گندمهایی که به تصاعد هندسی در خانه های شطرنج قرار داده می شوند , ساده کردن تصویر جسم ها برای تسطیح کره , تعیین دقیق عرض و طول جغرافیایی شهر ها , تحقیق در جرم مخصوص و تعیین جرم های مخصوص هجده سنگ گرانبها و فلز اشاره کرد . بیرونی همچنین در زمانی که دانشمندان در اروپا اعتقاد به مرکزیت زمین داشتند ثابت کرد که زمین کروی است .

ابوریحان در هنگام مرگ نیز دست از دانش اندوزی برنداشت و هنگامیکه در بستر مرگ بود از دوست و همکارش تقاضا کرد که مسئله ای علمی را که زمانی با هم درباره آن تحقیق می کردند باز گوید .

ابوریحان بیرونی در سال ۴۴۰ ه . ق و در سن ۷۰ سالگی در غزنه در گذشت .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 5 Average: 2.4]

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>