دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها

آلفرد نوبل

زندگینامه آلفرد نوبل

images

آلفرد نوبل دانشمند , مخترع , شیمی دان , مهندس و صنعتگر سوئدی که دینامیت و دیگر مواد منفجره قوی را اختراع کرد . در سال ۱۸۳۳ م به دنیا امد . از پدرش امانوئل نوبل مقدمات مهندسی را آموخت . خانواده آلفرد نوبل در سال ۱۸۴۲ استکهلم را ترک کردند و به روسیه رفتند . با معلم خصوصی درس خواند و در شانزده سالگی در شیمی مهارت پیدا کرد. به زبان های انگلیسی , فرانسه , آلمانی , روسی و سوئدی تسلط کامل داشت .

آلفرد نوبل در سال ۱۸۵۰ روسیه را ترک کرد و برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و در آنجا در آزمایشگاهی مشغول به کار شد . سپس ۴ سال در ایالت متحده آمریکا زیر نظر مهندس سوئدی – آمریکایی , جان اریکسون مشغول به کار شد . آلفرد نوبل بازهم به سن پترزبورگ در روسیه بازگشت و تا زمان ورشکستگی پدرش در کارخانه او کار  می کرد . آن گاه به سوئد رفت مایع منفجره نیتروگلیسیرین را اختراع کرد . در سال ۱۸۶۴ کارخانه منفجر شد و برادرش امیل و ۴ تن دیگر کشته شدند . دولت سوئد بازسازی کارخانه را ممنوع و آلفرد نوبل را به عنوان دانشمندی دیوانه معرفی کرد . او به تنهایی و بدون امکانات مالی به آزمایش پرداخت تا خطر حمل و نقل نیتروگلیسیرین را کاهش دهد و بالاخره دینامیت را اختراع کرد .

sci686

آلفرد نوبل به ادبیات انگلیسی بسیار علاقه مند بود و در جوانی اشعاری به زبان انگلیسی سرود . پس از مرگش در میان یادداشتهای او طرح یک داستان را پیدا کردند . او مخالف جنگ و استفاده غیرانسانی از مواد منفجره بود و به آینده بشریت با نگاهی مثبت می نگریست . آلفرد نوبل وصیت کرد که با ثروتش بنیاد اعطای جایزه نوبل بین المللی در رشته های صلح , ادبیات , فیزیک , شیمی و پزشکی را بنا نهند .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 1 Average: 5]
آلفرد نوبل در تاریخ خرداد ۲, ۱۳۹۴ امتیاز 5.0 از 5

همچنین ببینید

B23

نیلز بور جوانترین برنده نوبل فیزیک

نیلز بور (Niels Henrik David Bohr) در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاک به دنیا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 48

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>