سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » علمی و آموزشی » چرا شکل هندسی تخم مرغ بیضی شکل است

چرا شکل هندسی تخم مرغ بیضی شکل است

شاید تا کنون برایتان سوال شده باشد که چرا تخم مرغ دارای شکل بیضی شکلی است که یک سر آن تقریبا تیز تر از سر دیگر آن است. دانشمندان دلایلی برای این آورده اند که برای ما تاییدی بر این حرف بزرگان است که هیچ کار خداوند، بی حکمت نیست! این تحقیق کوتاه و خواندنی را بخوانید:

Why eggs are oval in shape

پرنده ناچار است برای تولید جوجه ی خود روی تخم بخوابد تا جوجه ها حرارت بگیرند و از تخم بیرون بیایند. این تخم ها باید از نظر ساختاری محکم باشند چرا که وزن پرنده می تواند موجب شکسته شدن تخم شود. بنابراین شکل تخم مرغ باید به نحوی باشد که وزن مرغ روی آن پخش شود و جوجه بتواند بدون آسیب شکل گرفته و رشد کند و در نتیجه با نوک زدن بیرون بیاید.

سر تیز و گرد تخم ها به این دلیل است که اگر تخم ها غلط بخورند از لانه بیرون نمی روند چرا که دور قسمت باریک تر دوران می کنند. علی الخصوص وقتی که پرنده و تخم آن در سطح شیب داری قرار بگیرند این موجب می شود که تخم به یک طرف غلطان حرکت کند. این دانستنی ها علمی به ما کمک می کند که بتوانیم جهان و اطرافیان خود را بهتر جدی بگیریم و بهتر بشناسیم.

اگر به روند تولید مثل طبیعی پرنده ها دقت کنید متوجه می شوید که اغلب آن ها اول یک لانه ی گردی و کاسه ای شکل درست می کنند. بعد از تخم گذاری تخم ها را از قسمت تیز تر روبه هم قرار می دهند و روی آن می خوابند تا تخم ها تبدیل به جوجه شوند.

 

امتیاز شما به این مطب
[Total: 7 Average: 2.7]

همچنین ببینید

ربات رسمی تلگرام

آموزش ساخت استیکر زیبا و حرفه‌ای در تلگرام

وب ها:یکی از کاربردهای خوب تلگرام برای کاربرانش ساختن استیکر شخصی می باشد.علاقه مندان به ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>