یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » علمی و آموزشی » ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری

brand-management

 

وب ها:در این پست قصد داریم شما رو با انواع برند های تجاری آشنا کنیم.برندهای مختلفی داریم در اول این مقاله برای شما برندها رو معرفی میکنیم.

 

۱-برند جمعی :برند هایی هستند که به یک جماعت قانونی تعلق دارند و دسته و گروه خاصی را که به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند مانند : اتحادیه شالیکاران شمال

۲-برند های تضمینی :برند هایی هستند که ممکن است توسط هر کس که بتواند کالا وخدمات خود را با استندارد تعیین شده وفق دهد، مورد استفاده قرار می گیرند. مانند ایزو ها

۳- برند های مشهور :برند هایی که در یک کشور مشهور شده است.

 

چرا یک برند را ثبت میکنیم؟

ثبت برند جاری می تواند کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا شرکت را از کالاها یا خدمات سایر شرکت ها با اشخاص متمایز نماید.

 

ثبت برند در ایران :
ثبت برند در ایران شامل ثبت برند فارسی و ثبت برند لاتین میشود.

تذکر : برند فارسی برندیست که الزاما در یکی از فرهنگ ها معتبر فارسی (نظیر فرهنگ دهخدا) موجود باشد. در غیر این صورت برندی که معنای لاتین داشته باشد ولی به صورت فارسی به نگارش درآید هم جز برند لاتین محسوب می شود.

 

روند ثبت بين المللي

 

تعدادي از كشورهاي عضوكنوانسيون پاريس اتحاديه بين المللي را جهت حمايت از مالكيت صنعتي در راستاي كنوانسيون مزبور تشكيل داده و درآن سيستم مادريد را بعنوان دستورالعمل ثبت بين المللي علائم تجارتي تصويب نمودند.

اين سيستم شامل دو معاهده : موافقتنامه مادريد مورخ ۱۸۹۱ و پروتكل مرتبط با آن مصوب ۱۹۸۹ و همچنين آئيننامه مشترك مي باشد. سيستم مادريد  درحال حاضر داراي ۸۵ عضو متشكل از كشورها و دفاتر منطقه اي ميباشد.

 

اولين اقدام جهت حمايت ازعلامت تجارتي و برخورداري از حقوق مرتبط با آن ثبت علامت در بعد داخلي )ملي( طبق كنوانسيون پاريس ميباشد. با نگرشي برتاريخچه اين كنوانسيون درخصوص حمايت از مالكيت صنعتي در مي يابيم كه به منظورحمايت از علائم تجارتي درسطح بين المللي بموجب كنوانسيون مزبور صاحب علامت (شخص حقيقي يا حقوقي) ميبايست بطور جداگانه تعدادي تقاضانامه را در ادارات كشورهاي مختلف عضو به زبانهاي گوناگون با پرداخت هزينه هاي متفاوت و صرف زمان طولاني، توديع نمايد.

به همين منظور جهت تسهيل روند ثبت بين المللي و تحصيل حقوق ناشي از آن تعدادي از كشورهاي عضوكنوانسيون پاريس اتحاديه بين المللي را جهت حمايت از مالكيت صنعتي در راستاي كنوانسيون مزبور تشكيل داده و درآن سيستم مادريد را بعنوان دستورالعمل ثبت بين المللي علائم تجارتي تصويب نمودند. اين سيستم شامل دو معاهده موافقتنامه مادريد مورخ ۱۸۹۱ و پروتكل مرتبط با آن مصوب ۱۹۸۹ ميباشد.

 

چه مدارکی برای ثبت برند در ایران لازم می باشد؟

 

۱-  تسلیم اظهارنامه علامت تنها از طریق فایل الکترونیکی امکان پذیر بوده

۲-    مدارك مثبت هويت متقاضي؛

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

۳-  مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و…) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

۴-    ۱۰نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر

۵-  درصورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

۶-  ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …

۷-  استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر۶ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

۸- نسخه ای ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار شناختــه خواهــد شـد کـه آن را در اداره مالـکیت صنعتـی به ثبت رسانـده باشد. که در این صورت چنانچه شخص دیگر از آن نام و نشان تجاری یا مشابه آن درخصوص کالای مورد نظر استفاده نماید تحت تعقیب کیفـری و حقوقـی قرار خواهـد گـرفت.

 

 

چه مدارکی برای ثبت برند بین المللی لازم می باشد؟

۱) نامه درخواست جهت ثبت بين المللي علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاري با درج اسامي كشورهاي   مورد نظر

۲)معرفي نامه برروي سربرگ شركت همراه با امضاء مديران و دارندگان حق امضاء همراه با مهرشركت (اشخاص حقوقي) و درصورت مراجعه وكيل رسمي ارائه وكالتنامه دادگستري

۳)كپي مصدق شناسنامه و كارت ملي مديران و دارندگان حق امضاء شركت و روزنامه تاسيس و آخرين تغييرات شركت (اشخاص حقوقي) و ارائه كپي مصدق شناسنامه و كارت ملي (اشخاص حقيقي) و در  صورت مراجعه وكيل رسمي ارائه وكالتنامه دادگستري .

۴)اظهارنامه يا اصل گواهي ثبت علامت تجاري درايران جهت رؤيت و كپي آن جهت ضبط  در پرونده يا   ارائه كپي مصدق گواهي ثبت علامت تجاري

۵)تكميل فرم مخصوص لاتين پس ازمشخص شدن كشورهاي موردنظرمتقاضي

۶)برگه محاسبه هزينه ها همراه با مهر و امضاء متقاضي (Fee Calculation)

۷)رسيد مربوط به پرداخت هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين المللي (پس ازدريافت معرفي نامه از اداره جهت مراجعه به بانك ملي – شعبه عباس آباد)

نکات اساسی و مفید برای ثبت برند های تجاری :
نکته ۱: ۳۴ کالای اساسی در سال ۲۰۰۷ از سوی سازمان تجارت جهانی به صورت کلی اعلام شد که می توانند دارای برند یا نشان انحصاری باشند و یا به آن ها تعلق گیرد یک نکته بسیار مهم اینکه اگر ایران دارای چند برند جهانی ثبت شده بود بسیاری از تحریم ها نیز تأثیر گذار نبودند چرا که تحریم ها در برندها قابل اعمال نیستند به عنوان مثال بانک ملی ایران به صورت جهانی دارای ثبت جهانی نمی باشد همچنین یکی از مهم ترین برندها، برند شهرهای جهان می باشد که در صورت ثبت شدن شهر تبریز می تواند اولین شهری باشد که به صورت جهانی ثبت می شود.

 

اسامی کشورهای عضو  سیستم  ثبت بین المللی مادرید :

آنتیگوا و باربادو اسپانیا موروكو  سوازيلند
 آلبانی فنلاند موناكو  تاجيكستان
ارمنستان  فرانسه  مولداوي ترکمنستان
بن اير  انگلستان  مونته نگرو تركيه
 اتريش  گرجستان  ماداگاسكار اوكراين
استراليا غنا مقدونيه  آمریکا
 آذربایجان   یونان  مغولستان اوزبكستان
بوسنی و هرزه گوین  کرواسی موزامبيك ويتنام
بلغارستان  مجارستان  ناميبيا   زامبيا
 بحرين  ایرلند  نروژ كوراكائو
بوتان  عمان سينت مارتين
 بوتسوان  ايران   لهستان
 بنلوكس  ايسلند  پرتقال
 بلاروس  ايران  روماني
 سوئیس  ژاپن صربستان
 چین کنیا  روسيه
 چین  قرقیزستان  سودان
  قبرس كره جنوبي  سوئد
 جمهوری چک  كره شمالي سنگاپور
  آلمان  قزاقستان  اسلوونی
دانمارک لیختن اشتاین اسلوواکی
 الجزیره  ليبريا سییرالئون
 استونی   لسوتو سان مارينو
مصر  لیتوني  سائوتومه و پرينسپ
اتحادیه اروپا لتوني  سوريه
امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

ربات رسمی تلگرام

آموزش ساخت استیکر زیبا و حرفه‌ای در تلگرام

وب ها:یکی از کاربردهای خوب تلگرام برای کاربرانش ساختن استیکر شخصی می باشد.علاقه مندان به ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>