دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » مطالب مذهبی » سیاست از دیدگاه حضرت علی علیه السلام

سیاست از دیدگاه حضرت علی علیه السلام

واژه سیاست واژه ایست که در فرهنگ غنی اسلام متداول و به عنوان واژه مذهبی و دینی مرسوم و به آن اهمیت داده شده است . این واژه در کلام معصومین , در ابعاد مختلف ذکر گردید و با حفظ این ابعاد فهمیده می شود که سیاست آمیخته با دین و مذهب است و هیچ وقت جدای از دین نبوده و مشت محکمی است بر دهان یاوه گویانی که قاتل به جدائی دین از سیاست اند .

1_120314

سیاست بدون دیانت و دین بدون سیاست هیچ ارزشی ندارد . بسیاری از علماء و فقهاء و بزرگان دین ما با این شعار که « سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست » وارد عرصه مبارزه با دشمنان دین شدند .

البته مراد از سیاست , سیاستی است که برانگیخته از اسلام و دینداری ناب باشد نه اینکه یک نوع حیله کری و عوام فریبی در پیش گرفته و مقاصد شخصی در کارباشد . در واقع سیاست تدبیری است که حاکم و زمامدار باید در امور و شئون مملکت داری و در عرصه های مختلف برای عزت جامعه و افراد ان به کار ببندد و بتواند زمینه امنیت و آرامش و صلح و صفا را در جامعه فراهم آورد . در این مطلب واژه سیاست را از دیدگاه حضرت علی علیه السلام بررسی می کنیم .

حضرت علی علیه السلام فرمودند : بالاترین سیاست و تدبیر , سیاست نفس است . هر کسی خود را نسازد و سیاست در نفس خود ایجاد نکند نفس او را تباه می کند .

سیاست در فرد همان ایجاد سازندگی و تزکیه نفس است زیرا بدین وسیله وقتی درعرصه اجتماع قرار می گیرد بتواند جامعه ای را تحت تاثیر کردار و رفتار خویش قرار دهد .

همچنین حضرت علی علیه السلام فرمودند : خردمندترین حاکمان کسی است که نخست خودش را سیاست کند و بسازد و خود را ادب کند که تا در نزد رعیت و ملت بر او اعتراضی نباشد . سپس ملت و مردم را خود سیاست و اداره کند که حجت و دلیل او برایشان ثابت باشد .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 7 Average: 3.6]

همچنین ببینید

archive_31-4-1392_IMAGE635101721332280226

دعای برآورده شدن حاجت

اگر حاجتی دارید جهت برآورده شدن حاجت وضو گرفته و سر بر سجده بگذارید اکنون ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>