دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » مطالب مذهبی » آثار تربیتی نماز جمعه

آثار تربیتی نماز جمعه

نماز جمعه دارای اثرات بسیار زیاد تربیتی است که در این مطلب به برخی از آثار و برکات تربیتی اجتماعی نماز جمعه اشاره می کنیم :

1362065040Namaz-v-behdash-rooh-0

  1. تقویت روحیه برادری

در نماز جمعه همه مردم در یک مصلا اجتماع می کنند و بدون در نظر گرفتن تفاوت های طبقاتی و اختلاف در نژاد , رنگ و زبان در صفوف به هم فشرده در کنار یکدیگر قرار گرفته و این یک دلی در نماز جمعه برادری را بیشتر تقویت می کند . یکی از آثار تقوا ایجاد روحیه برادری است که در نماز جمعه تحقق می یابد .

  1. تقویت روحیه جمعی

از آثار تربیتی نماز جمعه آن است که قطره های پراکنده افراد انسان را در یک اقیانوس گرد می آورد و همه با ارتباط متقابل و شناسائی هم روحیه اجتماعی ایجاد می شود و انزوا و فرد گرائی از بین می رود . همچنین موجب هماهنگی و وحدت فکری و توافق اخلاقی در جامعه می شود . این سودمندی را توجه همگان نسبت به یک نفر – خطیب جمعه – تقویت می کند زیرا در صحنه ی نماز جمعه همه از یک فرد عادل و پرهیزکار مطالبی را می شنوند و اخلاق و رفتاری را مشاهده می کنند که این ها همه به یکپارچگی و هماهنگی افراد کمک می کند .

  1. انسجام نیروهای اسلام

فریضه نماز جمعه به نوعی مسلمانان را بر محور عبادت و نماز متحد و منسجم می سازد و مایه ارعاب دشمنان اسلام و خنثی شدن توطئه های تفرقه افکنانه و شایعه های آنان است . نماز جمعه می تواند مرکزیت برای تصمیم گیری های اجتماعی در امور مهم جامعه مثل جنگ و لشکر کشی و بسیج عمومی برای انجام کارهای عام المنفعه قرار بگیرد .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 4 Average: 4]

همچنین ببینید

archive_31-4-1392_IMAGE635101721332280226

دعای برآورده شدن حاجت

اگر حاجتی دارید جهت برآورده شدن حاجت وضو گرفته و سر بر سجده بگذارید اکنون ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 × دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>