دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » مطالب مذهبی » زندگی نامه امام حسین (ع)

زندگی نامه امام حسین (ع)

امام حسین (ع) در روز سوم ماه شعبان در سال چهارم هجری در مدینه دیده به جهان گشودند. امام حسین (ع) دومین فرزند خانواده ی اهل بیت بودند. مادر ایشان حضرت فاطمه (س) و پدر ایشان امام علی (ع) بودند. پدر بزرگ ایشان حضرت محمد (ص) نام “حسین ” را بر ایشان نهادند. رسول خدا (ص) علاقه ی خاصی به ایشان داشتند به گونه ای که همه ی اصحاب پیامبر از این علاقه باخبر بودند. پیامبر اکرم بارها با کودکان بازی می کردند و هنگام بازی با امام حسین (ع)  لب های ایشان را می بوسیدند و می فرمودند : ” حسین از من است و من از اویم. خداوند دوست بدارد کسی را که او را دوست می‌دارد و باز از ایشان نقل شده که فرمودند: “حسن و حسین دو گل خوشبوی من از این دنیا هستند. “.

عصر عاشورا
عصر عاشورا

دوران خوش کودکی امام حسین (ع) بسیار زود پایان می یابد حدود هفت ساله بود که رسول خدا مسلمانان را با انبوهی از سفارش ها ، دستورات و توصیه هایی در مورد اهل بیت تنها گذاشت. هنوز مراسم دفن پیامبر (ص) انجام نشده بود که فتنه ها شروع گردید و دستورات ایشان به فراموشی سپرده شد. توصیه های رسول اکرم در مورد جانشینی امام علی (ع) و غدیر خم نادیده گرفته شد. داغ رسول خدا و مادر از یک سو و ظلمی که به پدر ایشان روا داشته شده بود از سویی دیگر روح پاک امام حسین (ع) را می آرزد.

در این مدت امام حسین (ع) از هرفرصتی برای دفاع از حق استفاده نمودند و در مورد تحریف اسلام به مسلمانان هشدار دادند. هنگامی که امام حسین (ع) سی و یک ساله بودند اداره ی امور مسلمین بدست امام علی (ع) سپرده شد و پس از جنگ جمل امیرالومنین (ع) به همراه فرزندان خود به کوفه مهاجرت نموده و آن جا را مرکز حکومت اسلامی تعیین کردند. پس از شهادت امام علی (ع) ، امام حسن (ع) امامت امت را برعهده گرفتند و در زمان امامت ایشان امام حسین (ع) مطیع برادرشان بودند.

AharNews-Imam-Hossain-01

پس از شهادت امام حسن (ع) ، امام حسین (ع) در سال پنجاه هجری به امامت رسید . امام حسین (ع) تا زمانی که معاویه در نیمه رجب سال شصت هجری  از دنیا رفت به پیمان صلحی که امام حسن (ع) بسته بودند پایبند بودند. بعد از آن دوران صلح به پایان رسید و در محدوده ی امکانات و توان خود رهبری خود را آشکار ساخت و مردم را به جهاد ونبرد با سلطنت یزید و بنی امیه دعوت نموده و آماده ی جنگ شد و با اهل بیت و فرزندان خود از حرم خدا و حرم رسول الله مکه و مدینه  به سمت عراق رهسپار گردید تا به کمک شیعیانش که او را به کوفه دعوت نموده بودند با دشمن بجنگد. متاسفانه شیعیان کوفه بیعت خود را شکستند و به ایشان یاری نرساندند.

مردم کوفه برای جنگ با امام حسین (ع) از کوفه خارج شدند و ایشان را در سرزمین کربلا محاصره کرده  و لشکریان یزید در روز دهم ماه محرم سال ۶۱ هجری  ایشان را به شهادت رساندند.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 3 Average: 5]

همچنین ببینید

archive_31-4-1392_IMAGE635101721332280226

دعای برآورده شدن حاجت

اگر حاجتی دارید جهت برآورده شدن حاجت وضو گرفته و سر بر سجده بگذارید اکنون ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 54

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>