دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » روانشناسی کودک » علت مکیدن انگشت توسط شیرخواران

علت مکیدن انگشت توسط شیرخواران

اگر به بچه های شیر خوار نگاه کرده باشید اغلب در حال مکیدن انگشت، انگشت شست، پستانک و از این قبیل هستند. این عادت برای بچه های شیر خوار طبیعی است اما اگر بعد از ۵ یا ۶ سالگی هنوز این عادت را ترک نکرده باشند باید این موضوع را جدی گرفت.

 Sucking infant

اگر کودک به مکیدن انگشت خود ادامه دهد موجب می شود که سقف دهان و دندان های بالا فرمی متفاوت از عادی پیدا کنند و به سمت بالا حرکت کنند و بین فک بالا و پایین هم فاصله بیفتد. این مشکل در صورتی که در بزرگی ادامه یابد به عنوان اختلال رفتاری کودک شناخته می شود ولی در سنین اولیه، جای نگرانی ندارد.

در صورتی که فک به این صورت تغییر کند، کودک نمی تواند به درستی، غذاهای سفت و پروتئینی را بجود.

از عوامل مکیدن انگشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دور بودن کودک از شیر مادر

از شیر گرفتن و بحران این ایام

پرستاری اشتباه کودک

برگشتن به ایام کودکی بخاطر کاهش فشار روانی

جلب توجه والدین

 Sucking infant

کودکانی که زودتر از موعد مقرر متولد می شوند و یا وزن اولیه آن ها از حد نرمال کمتر است در دسته ای کودکانی هستند که به مکیدن انگشت روی می آورند.

برای رفع این مشکل باید والدین تا قبل از ۶ سالگی با توجه به کودک آرام آرام وی را از این کار منع کنند. پرخاشگری، و تنبیه راهی است که برخلاف تصور افراد، موجب از بین رفتن این عادت نخواهد شد.

بدین صورت افراد باید توجه داشته باشند که این مشکل عموما تدریجی توسط فرد فراموش می شود. والدین نباید از دستکش های مخصوص، بدمزه کردن انگشت، بستن دست و … برای حل این مشکل استفاده کنند.

 

امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

14862931688715723818212177143142611568157

چگونه با کودکان خردسال بازی کنیم

کودکان خردسال و حتی نوزادان گاهی گریه و بی قراری می کنند و مادران می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × = 27

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>