دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » روانشناسی کودک » راهکاری برای تقویت هوش عاطفی کودکان – بخش دوم

راهکاری برای تقویت هوش عاطفی کودکان – بخش دوم

در ابتدا این بحث گفتیم که کودکان احساست غم و شادی خود را بسرعت بروز می دهند اما میتوان این امر را تقویت نمود تا چگونه بر ان تسلط پیدا کنند :

 

article20241

تصویرخوانی کنید:
به عکس ها و نقاشی ها توجه کنید. کودک را روی پای خود بنشانید و با هم به یک کتاب تصویری نگاه کنید به چهره های شخصیت های داستان توجه کنید و از کودک بخواهید حدس بزند که آن شخصیت در این لحظه چه احساسی دارد. تصاویر مختلف از انسان ها را در حالات و احساسات مختلف نشان دهید تا کودک بتواند درک کامل تری نسبت به واکنش های بدن و صورت افراد در موقع ابراز احساسات کسب کند.
تصویر سازی کنید:
از کودک بخواهید احساس خود را نقاشی کند. یک آدمک ساده با چند خط چهره مشخص بهترین ابزار برای نشان دادن احساس است. می توانید داستانی برایش تعریف کنید و در موقعیت های مختلف او کودک بخواهید احساسی که فکر می کند شخصیت های داستان دارند، با کشیدن نقاشی یا اجرا به صورت نمایشی نشان دهد. این کار کمک می کند، هم احساسات خود را در موقع لزوم نشان دهد و هم احساسات دیگران را به خوبی درک نماید.
archive-26-11-1391-IMAGE634964559724709059
تسلط بر خود را بیاموزید:
به کودک بیاموزید که همه می توانند خوشحال، غمگین، نامید یا دلشکسته باشند اما تسلط بر خود در لحظه بروز احساس کمک می کند، بر بدن و احساسات خود هر دو کنترل داشته باشید برای مثال وقتی خشمگین می شوید، ۶۰ ثانیه صبر کنید، چند نفس عمیق بکشید و بعد احساساتتان را بر زبان بیاورید. شمردن از ۱ تا ۱۰ و بعد واکنش نشان دادن، یکی از تکنیک های مدیریت خشم است. اما برای این کار نباید احساسات خود را انکار کنید اتفاقا برعکس این تکنیک ها کمک می کند احساس خود را شناسایی کنید و بر آن مسلط شوید و بهترین راه را برای ابراز آن انتخاب کنید.
دلداری به خود را بیاموزید:
ممکن است موقعیت هایی پیش بیاید که کودک نتواند احساس خود را با دیگران شریک شود ویا در مورد احساساش با کسی صحبت کند آموختن راهکارهایی برای همدلی با خود به کودک کمک می کند، راه هایی را برای دلداری دادن به خود یاد بگیرد. برای مثال اگر از موضوعی به شدت ناراحت است و کسی را برای حرف زدن در اطراف خود ندارد، می تواند به تخت خواب رفته و برای دقایقی بخوابد، دوچرخه سواری کند، یا دست به قلمو و آبرنگ ببرد و سعی کند نقاشی بکشد. بعضی از اوقات، آواز خواندن یا حتی فریاد زدن در حمام هم می تواند به کودک کمک کند، احساس خود را به تنهایی تخلیه نماید. نکته اینجاست که کودک راهکارهایی را برای تخلیه احساسات و آرام کردن خود بیابد بدون اینکه آسیبی به خود یا دیگری وارد نماید.
امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

14862931688715723818212177143142611568157

چگونه با کودکان خردسال بازی کنیم

کودکان خردسال و حتی نوزادان گاهی گریه و بی قراری می کنند و مادران می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>