سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » روانشناسی کودک » راهکاری برای تقویت هوش عاطفی کودکان

راهکاری برای تقویت هوش عاطفی کودکان

کودکان احساسات قوی و شدیدی دارند اما دانش محدود آنها، کلمات زیادی برای بیان احساساتشان فراهم نمی کند از این رو کودکان بعضی اوقات نمی توانند احساساتشان را بر زبان بیاورند یا از کلمات نامناسبی برای ابراز احساساتشان استفاده می کنند. وقتی کودکان نمی توانند در مورد احساس خود حرف بزنند، عصبی می شوند و ممکن است رفتارهای نامناسبی از خود نشان دهند که کار را برای خودشان و دیگران مشکل کند. بنابراین والدین و معلمان باید سعی کنند به کودکان در شناسایی و بیان احساسات خود یاری رسانند.

 

article20241

رای کمک به تقویت هوش عاطفی و ارتباط دادن کودک با احساساتش این راهکارها پیشنهاد می شود:
روی احساسات اسم بگذارید:
کودکان احساسات شدیدی دارند اما اغلب نام احساسات خود را نمی دانند آنها چیزی را در درون خود حس می کنند ولی نمی دانند چیست و چگونه باید ابراز شود. شما به عنوان والدین یا معلم باید به کودک کمک کنید احساس خود را بشناسد و بیان کند. برای مثال اگر برج مکعبی که کودک ساخته، ناگهان فرو بریزد، کودک احساس ناراحتی و ناکامی می کند اما نام احساساش را نمی داند. یا اگر کودک دیگری نقاشی او را پاره کند، احساس خشم می کند یا اگر مادربزرگش او را ترک کند احساس غم می کند ولی کودکان خردسال اغلب نمی دانند احساسی که در درون خود دارند چه نامی دارد. بنابراین به آنها کمک کنید نام احساساتشان را بدانند. برای این کار، به او توضیح دهید که مثلا وقتی کسی نقاشی او را پاره کرده او احساس خشم می کند. یا وقتی کسی به او بستنی تعارف می کند، احساس شادی دارد.
احساسات را طبیعی جلوه دهید:
کودک را متوجه کنید که وجود احساسات عادی است هر کسی احساس دارد و در موقعیت های مشابه احساسات مشابه دارد. برای مثال رفتن مادربزرگ هم برای کودک و هم برای مادرش غم انگیز است. یا شکستن یک اسباب بازی هم برای کودک هم برای شما و هم برادرش ناراحت کننده است. به کودک اطمینان دهید که احساس او را می فهمید و احساس او طبیعی است و اگر شما هم جای او بودید همین احساس را داشتید.
راهکار بیاموزید:
ما هرگز نمی توانیم احساسات خود را کنترل کنیم آنچه می توانیم کنترل کنیم، رفتارمان است. بنابراین عادی است که خشمگین، عصبی، ناامید یا ناکام شویم اما اینکه در موقع بروز این احساسات، چه واکنشی نشان می دهیم و احساس خود را چگونه بروز می دهیم، نکته ای است که در دست ما است. بنابراین به کودک بیاموزید وقتی عصبانی می شود نمی تواند برادر یا دوستش را بزند، اما می تواند توپش را فشار دهد یا روی بالشتش مشت بزند. وقتی غمگین است می تواند گریه کند اما نمی تواند روی دیوار خط خطی کند یا پوستر ها را پاره کند.
امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

14862931688715723818212177143142611568157

چگونه با کودکان خردسال بازی کنیم

کودکان خردسال و حتی نوزادان گاهی گریه و بی قراری می کنند و مادران می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>