یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » روانشناسی کودک » شب ادراری و علل آن در کودکان

شب ادراری و علل آن در کودکان

3826_782

شب ادراری یکی از ناهنجاری ها در کودکان می باشد که ممکن است به دو صورت وجود داشته باشد :

۱٫ بعضی از کودکان پس از اینکه ادرار و مدفوع خود را کنترل کردند ناگهان شروع می کنند که در شب خود را خیس کنند . چنین حالتی نتیجه ی فشار روانی است که به کودک تحمیل شده است .

یکی از شایعترین عللی که ممکن است شب ادراری توام با عادت بچه گانه شیرخوردن از بطری در کودک ظاهر شود ، عبارتست از ورود یک خواهر یا برادر جدید در خانواده یا ابتلا کودک به یک بیماری حاد . در اینجاست که کودک می خواهد با این عمل جلب توجهی را که قبلا به او می شده است و اکنون از دست داده است ، دو مرتبه به دست آورد . باید توجه داشت که تنبیه های بدنی ، خجالت دادن کودک ، سرزنش کردن و کج خلقی پدر و مادر با کودک نه فقط کمک نمی کند بلکه توجه کودک را بیشتر جلب کرده و به عمل خود ادامه خواهد داد . در این شرایط ممکن است احساس حقارت و کمبینی و درنتیجه نارضایتی درونی و گوشه گری و انزوا در کودک بوجود بیاید .

158567865365

۲٫ در بعضی از کودکان شب ادراری ممکن است از دوران شیرخواری ادامه یابد و کودک موفق به کنترل ادرار و مدفوع خود نشده باشد . در این صورت علل متعدد و پیچیده ای ممکن است وجود داشته باشد که عبارتند از : تاخیر در تکامل یافتن اعصاب ، آموزش کنترل ادرار و مدفوع به شکل غلط ، حالت شرطی غلط ، عدم توجه به رشد طبیعی و تغییرات آن ، فشارهای روانی ، عمیق بودن خواب کودک ، ظرفیت کم مثانه و بالاخره علل عضوی مانند : ناهنجاری های مادر زادی کودک و عفونت دستگاه ادراری .

درمان : پزشک تمام شرایط کودک را از نظر جسمی روانی و محیطی بررسی کند و سپس اقدام به درمان نماید .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

14862931688715723818212177143142611568157

چگونه با کودکان خردسال بازی کنیم

کودکان خردسال و حتی نوزادان گاهی گریه و بی قراری می کنند و مادران می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − = دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>