سرخط خبرها
خانه » روانشناسی کودک » شخصیت شناسی از روی نقاشی بچه ها

شخصیت شناسی از روی نقاشی بچه ها

برای شخصیت شناسی بچه ها از روی نقاشی باید به نقاشی آن ها دقت کرد و به روانشناسی آن ها پرداخت. معمولا کودکان در نقاشی های ابتدایی خود که اغلب به صورت خط نگاری هستند ، با حرکات خودبه خودی و غیرقابل پیش بینی دست و بازو ، جوشش و طغیان حیاتی و طبیعی خود را به نمایش می گذارد . با افزایش سن کودک شروع به کشیدن اشکال می کند تا عواطف و نوع دید شخصی خود را نسبت به اشخاص و اشیا دوروبرش نشان دهد. درنهایت نقاشی‌های کودکان در ۹-۸ سالگی در اثر استحکام افکار منطقی و تحت قواعد و انتظامات مدرسه و قوانین اجتماعی خانوادگی و وسایل ارتباط جمعی، حالتی بیش از پیش معمولی و همگانی به خود می‌گیرد و کمتر تحت تاثیر احساسات خود به خودی قرار دارد.

نقاشی بچه ها
نقاشی بچه ها

روانشناسی نقاشی کودک می تواند به شناخت ویژگی های شخصیتی آن ها کمک زیادی نماید. کودک از آغاز خط نگاری خود سه وجه چشم ، مغز و دست را به کار می اندازد تا به لذت برسد. وجود تصویر خورشید و آسمان در نقاشی کودک از گرمی و پاکی که بر زندگی کودک وجود دارد حکایت می نماید. به طور کلی خورشید در نقاشی کودکان نشاندهنده ی امنیت و خوشحالی کودک است. نقش درخت در نقاشی کودکان نشاندهنده ی حمایت مقتدرانه ی پدر و همانند سازی کودک با شخصیت پدرش را نشان می دهد. در نقاشی درخت ترسیم تنه ی باریک برای یک درخت سازگاری مشروط صاحب نقاشی را نشان می دهد و وجود شاخه های نوک تیز در یک درخت نشاندهنده ی پرخاشگری کودک است.

 

نقاشی
نقاشی

وجود خانه در نقاشی کودکان نشاندهنده ی تمایل او به ارتباط با دیگران و داشتن تعامل اجتماعی است. در صورتی که کودک برای خانه دودکش نیز ترسیم کرده باشد میل خود برای افزایش گرمای روان شناختی محل زندگیش را نشان داده است. در انتها می‌توان به مثلثی که کودک به عنوان سقف خانه نقاشی روی کاغذ می آورند اشاره کرد و گفت این بام نشانگر این است که کودک فضای تخیلی برای خود دارد.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 3 Average: 2.7]

همچنین ببینید

14862931688715723818212177143142611568157

چگونه با کودکان خردسال بازی کنیم

کودکان خردسال و حتی نوزادان گاهی گریه و بی قراری می کنند و مادران می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + شش =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>