یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » بارداری و زایمان » به نوزاد ترنجبین و شیرخشت ندهید

به نوزاد ترنجبین و شیرخشت ندهید

شیره‌ پرورده چند نوع گیاه از طایفه‌ زبان‌ گنجشک‌ (Frene) در واقع همان شیرخشت و ترنجبین می باشد که خود به‌ خود و یا توسط ایجاد شکاف با دست یا در ‌نتیجه‌ گزش حشرات از برگ ها و شاخه‌های جوان آنها به‌ دست می‌آید . البته شیرخشت‌های ملین و شیرخشت‌های خلط‌ آور دو دسته از شیرخشت و ترنجبین می باشند .

206415

شیرخشت مخصوص ایران ترنجبین نام داشته که گیاه آن در جنوب ایران خارشتر و خاربز نامیده می شود و دارای خارهایی بسیار ریز و برگ های کوچک و ساقه‌ نازک است که در‌ نقاط خشک می‌روید و از ‌آن صمغی ترشح می‌شود که به ‌شکل ذرات و دانه‌های ریز مخلوط با خارهای گیاه در بازار به فروش می‌رسد . البته از این ماده در طب ‌قدیم به ‌عنوان ملین در حالات تب‌دار و در یبوست‌های ساده به‌عنوان ملین و یا مسهل بصورت مخلوط در آب گرم استفاده می شده است.

b4

البته مزه ترنجبین کمی شیرین بوده و به همین علت وقتی روی تنه گیاهان ترشح می شود انواع حشرات، قارچ‌ها و شته‌ها را به ‌سوی خود جذب می‌کند .

باور غلطی که از گذشته وجود دارد این است که برای رفع هرنوع درد و مرض احتمالی و همچنین برای پاک‌ کردن روده‌های نوزاد از معجون ترنجبین باید استفاده نمود اما این معجون علاوه بر اینکه خاصیت درمانی ندارد به دلیل اینکه از روی گیاه جمع آوری شده و آن هم پر از حشرات متفاوت است بیشتر باعث آلوده شدن و ایجاد بیماری در نوزاد می شود .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 5 Average: 2.2]

همچنین ببینید

IMG11044863

یک بارداری چند سونوگرافی لازم دارد؟

وب ها:کارشناس  رادیولوژیست گفت در هر بارداری انجام سه سونوگرافی ضروری است. خانم های باردار ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 − سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>