سرخط خبرها
خانه » بارداری و زایمان » ديسترس تنفسي در نوزادان

ديسترس تنفسي در نوزادان

ديسترس تنفسي نوعی مشکل تنفسی می باشد که در آن ریه ها توانایی تبادل اكسيژن و دي‌اكسيد كربن را بطور کامل ندارند که بر اثر آن به دليل كمبود اكسيژن و خستگي عضلات تنفسي فرد فوت می کند . این مشکل در نوزادان بخصوص نوزادان نارس اتفاق می افتد . اگر در زمان تولد نوزاد ریه ها بطور کامل تشكيل نشده باشد و يااينكه ماده «سورفاكتانت» داخل ريه ایجاد نشده باشد و یا از میزان کافی کمتر باشد نوزاد دچار ديسترس تنفسي مي‌شود. همانطور که گفته شد احتمال وجود ديسترس تنفسي در نوزادان نارس بیشتر از سایر نوزادان می باشد به همین دلیل براي پيشگيري از ديسترس تنفسي بايد از زايمان زودرس جلوگيري كرد.

index

جدای از بحث نارس بودن نوزاد بيماري‌هاي خاص مثل بيماري‌هاي قلبي و عفونت‌هاي ريه از دیگر عوامل ایجاد ديسترس تنفسي در نوزادان می باشند که این مورد بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم پیگیری و درمان مرگ نوزاد را به همراه خواهد داشت . از نشانه های وجود ديسترس تنفسي در نوزادان تنفس نامنظم نوزاد و نفس های تند او می باشد که در نهایت با خسته شدن عضلات تنفسی و نرسیدن اکسیژن کافی ، نوزاد دچار خفگی می گردد . به همین دلیل مادران می بایست تنفس کودک را بررسی کنند و در صورت وجود مورد مشکوکی به پزشک مراجعه کنند .

m_11799

البته با توجه به اینکه ديسترس تنفسي سندرومی مخصوص دوران نوزادي است اما گاهی به دلايلی ازجمله عفونت‌هاي قارچي، ميكروبي و ويروسي در کودکان بزرگتر نیز اتفاق می افتد .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 69 Average: 2.9]
ديسترس تنفسي در نوزادان در تاریخ مرداد ۱۶, ۱۳۹۴ امتیاز 5.0 از 5

همچنین ببینید

IMG11044863

یک بارداری چند سونوگرافی لازم دارد؟

وب ها:کارشناس  رادیولوژیست گفت در هر بارداری انجام سه سونوگرافی ضروری است. خانم های باردار ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 63

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>