پنج شنبه , ۲۳ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » بارداری و زایمان » اثر ضد میکروبی شیر مادر

اثر ضد میکروبی شیر مادر

N1375703707

در دو هفته اول بعد از زایمان در هر میلی لیتر شیر مادر حدود ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لکوسیت و همچنین سلول هایی به نام لنفوسیت که ایجاد بنام گاما گلوبین نوع A  می کنند و همچنین سلول های نوتروفیل و ماکروفاژها که عمل فاگوسیتوز ( میکروب خواری دارند ) وجود خواهند داشت ، بنابراین شیر مادر عمل ضد میکروبی برای نوزاد و همچنین برای پستان مادر خواهد داشت .

از طرف دیگر ماده ای به نام ایمونوگلوبولین A در کلستروم ( شیر چند روز اول بعد از زایمان را کلستروم می نامند ) و در شیر مادر وجود دارد . ابتدا مقدار آن در حدود دو میلی گرم در هر میلی لیتر شیر مادر است . سپس مقدار آن کم می شود و به یک میلی لیتر خواهد رسید . این نوع ایمونوگلوبولین در روده کودک شیرخوار بدون تغییر وجود دارد و به میکروب ها و ویروس ها که به روده وارد می شوند چسبیده و مانع از آن می شود که میکروب ها و ویروس ها آسیبی به مخاط روده وارد آورند و ایجاد بیماری نمایند .

cd1eb888-large

مواد دیگری که در کلستروم و همچنین در شیر مادر وجو دارد و اثر ضد میکروبی دارا می باشند عبارتند از : لایزوزیم ، لاکتوفرین ( آهن شیر ) و لاکتو پروکسیداز . این ترکیبات از رشد میکروب های بیماری زا که به روده وارد می شوند جلوگیری خواهند کرد . در شیرمادر آهن به صورت لاکتوفرین وجود دارد .( آهن به پروتئین چسبیده می باشد ) لاکتوفرین در شیر مادر ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از شیر گاو است . این ماده با مواد ضد میکروبی ( آنتی کر ) که در روده وجود دارد سبب از بین رفتن میکروب های بیماری زای روده می شود .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 3 Average: 3]

همچنین ببینید

IMG11044863

یک بارداری چند سونوگرافی لازم دارد؟

وب ها:کارشناس  رادیولوژیست گفت در هر بارداری انجام سه سونوگرافی ضروری است. خانم های باردار ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = پانزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>