دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » اخبار روز » چهارشنبه سوری و تاریخچه ی آن

چهارشنبه سوری و تاریخچه ی آن

از زمان های بسیار دور تا کنون آتش در میان آریایی ها مقام ارزشمندی داشته است و جشن آتش افروزی و شادی در کنار توده های فروزان آن از مراسم بسیار زیبا و دلپذیر است. از دیرباز هموطنان ما برای خداحافظی با سالی که آخرین روزها را می گذراند و  استقبال از سال جدید مراسمی برگزار می کردند که به جشن چهارشنبه ی آخر سال “چهارشنبه سوری” معروف است.
بدون شک چهارشنبه سوری از جشن های ملی ماست که مراسم آن از قرن ها پیش برگزار می شده است و از سنت های باستانی ملت ایران به شمار می رود. اما به طور دقیق نمی توان گفت که از چه تاریخی چهارشنبه سوری برپا می شده است و مناسبت تاریخی آن چیست؟
چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری
این جشن به دنبال سده ” که جشن آتش افروزان بوده ” برگزار می شده است. این جشن برای ابراز شادمانی از سالی که به خوشی گذشته و با نیک بینی و امیدواری نسبت به سالی که می آید برگزار می گردد. افزودن کلمه ی سور به چهارشنبه به روشنی نشاندهنده ی این است که چهارشنبه سوری جشن عیش و نشاط و سرور و پای کوبی بوده است که از زمان های قدیم در بین اقوام آریایی وجود داشته است و از آنجا که در نگهبانی نست های باستانی خود دلبستگی بیشتری داشته اند این جشن هم اکنون در بین کلیه ی طوایف ایرانی و در سراسر ایران برگزار می گردد.
 اگرچه این سنت در بخش های مختلف کشور متفاوت برگزار می گردد اما آنچه در میان کلیه اقوام مشترک است آتش افروزی و جهیدن از روی آن است. از آنجا که پیش از اسلام واژه های شنبه ، یک شنبه ، جمعه و هفته وجود نداشت و ایرانیان برای روزهای ماه از نام امشاسپندان و فرشته گان استفاده می کردند مثل هورمزد روز ، اسپندار مذ و زامیاد و غیره. اطلاق لفظ چهارشنبه برای این جشن دقیقاً معلوم نیست.
چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری
 در شب چهارشنبه سوری که شب آخرین چهارشنبه ی سال است ایرانیان به بوته سوزانی می پرداخته اند و به این شب اعتقاد بسیاری داشتند و به جا آوردن این سنت ها را لازم می دانستند. از عصر آخرین سه شنبه ی سال شهرها و روستاها برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری آماده شده و بوته فروشان با بارهای بوته برای فروش در گذرگاه ها و کوچه ها مستقر می شوند تا بوته های خود را برای مردمی که مشتاق برگزاری این مراسم هستند بفروشند.
چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری
 ایرانیان اعتقاد داشتند که شعله های آتش در شب چهارشنبه سوری باید از بوته های صحرایی باشد زیرا این بوته های بیابانی گیاهان خودروئی با خواص درمانی و طبی هستند و این فلسفه ی انتخاب بوته و آتش زدن و پریدن از روی شعله های آن است.

 هنگامی که این بوته ها شعله می کشند بخور آن همراه با حرارت آتش به هوا می رود و شخص جهنده در معرض این بخور قرار می گیرد و معنی ورد بخصوص (سرخی تو از من – زردی من از تو) مصداق پیدا می کند و شخص مریض با پریدن از روی شعله بوته ها بخور شفا بخش را استنشاق می کند و با تلقین این که امروز چهارشنبه سوری است و این شعله خاصیت درمانی دارد حالش خوب می شود و رو به بهبودی می رود و دیگر خاصیت آن نشاط و شادمانی است که از جهیدن از روی شعله ایجاد می شود و بسیار لذت بخش می باشد.
یکی از سنت های چهارشنبه سوری فال گوش ایستادن است که برخی از مردم برای آگاهی از سرنوشت و پیش آمدهای سال آینده یه فال گوش می ایسند و صحبت های رهگذران را گوش می دهند. اگر صحبت از پول و سفر و زیارت و عروسی و مطالب دلنواز و امیدبخشی از این دست باشد آن را به فال نیک گرفته سال جدید را سالی پربرکت و پربار برای خود پیش بینی می کنند و اگر کلمات مایوس کننده و ناهنجاری بشنوند سال آتی را نحس و نامبارک تلقی می کنند. یکی دیگر از سنت های شب چهارشنبه رفتن به در خان همسایه با پیاله مسی و قاشق چوبی و پراختن به قاشق زنی است.
امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

609282_829

بیشترین تعداد فالوئرها در اینستاگرام چه کسانی دارند؟

وب ها:همه ما این روز ها در شبکه های اجتماهی عضو هستیم خصوصا اینستاگرام,ما هم ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>