دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » اخبار روز » زندگینامه زکریای رازی

زندگینامه زکریای رازی

زندگینامه زکریای رازی

محمد بن زکریای رازی 1

ابوبکر محمدبن زکریا معروف به رازی کاشف الکل در سال ۲۵۱ ه.ق در ری متولد شد . در زمان رازی دانشمندان به کیمیاگری می پرداختند . رازی که ریاضیات , ستاره شناسی و فلسفه را آموخته بود به این علم علاقه مند شد و به کیمیاگری پرداخت . کیمیاگران می خواستند ماده ای بدست بیاورند تا بوسیله ی آن فلزات دیگر را به طلا تبدیل کنند . رازی بر اثر آزمایشات مکرر به چشم درد مبتلا شد و از روی ناچاری به پزشک مراجعه کرد . پزشک برای معالجه چشم های رازی پانصد سکه طلا گرفت و سپس رو به او کرد و گفت : کیمیا این است نه آنکه تو دنبالشی !!! این جمله مسیر زندگی رازی را عوض کرد و او به تحصیل پزشکی پرداخت و در این علم شهره خاص و عام شد . رازی اخلاق پسندیده ای داشت و گاهی بعضی از بیماران را رایگان معالجه می کرد . شهرت رازی در درمان بیماری ها آنچنان فراگیرشد که امیران او را به دربار خود برای معالجه فرامی خواندند .

Razi

رازی علاوه بر معالجه بیماران و اداره بیمارستان تاًلیف بسیاری نیز داشته است . او متجاوز ۲۰۰ کتاب نگاشته است . معروف ترین اثر وی الحاوی بوده و او بر اثر آزمایشات فراوان توانست الکل را که اکنون در مصارف پزشکی و صنعتی از آن استفاده های زیادی می شود کشف کند . رازی در اواخر عمر کور شد ولی از تحقیقات خویش دست نکشید . زکریای رازی در سال ۳۱۳ ه.ق در شهر ری درگذشت .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 284 Average: 2.8]

همچنین ببینید

galileo-quotes-deviantart-more-like-faraon-by-36303

گالیلئو گالیله

زندگینامه گالیلئو گالیله : در حضور دادگاه تفتیش عقاید ، ریاضی دان ، دانشمند و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>