سرخط خبرها
خانه » نکات خانه داری » بهترین ظروف برای پخت و پز

بهترین ظروف برای پخت و پز

امروزه انواع ظروف مختلف پخت و پز از تفلون تا چدن در بازار وجود دارد و خانم ها باسلیقه ای مختلف ظروفی برای خود انتخاب می کنند . اما آیا به تاثیر این ظروف بر روی غذا فکر کرده اید ؟؟؟ یقینا می توان گفت غذا در هر ظرفی تهیه شود بطور مستقیم بر محتویات در آن اثر می گذارد . حال سوال اینجاست که تاثیر ظروف از جنس مختلف برغذا چیست !!! شاید از مادربزرگ ها شنیده اید که غذا را در ظرف های مسی بپذید زیرا مقداری مس در حین پخت غذا وارد آن شده و جذب بدن می شود . بدن در حالت طبیعی به املاح مختلفی نیاز دارد . البته عقیده گذشتگان در این باره صحیح بوده فقط تنها مشکلی که در این مورد وجود دارد آن است که در کنار رسانایی حرارتی بالایی ظروف مسی که باعث پخت غذا در بازه زمانی کوتاهی می شود در اثر حرارت و اسید کاملا عکس العمل نشان داده و لایه سفید قلعی آنها از بین می رود و رنگ مس به وضوح در ظرف مشاهده می شود . البته مشکل ظروف مسی مربوط به قلع اندود بودن آن هاست که اگر این ظروف به شیوه ی مناسبی اندود نشده باشند یا از سرب برای قلع اندود کردن استفاده شده باشد در دراز مدت باعث مسمومیت فرد می شود . که این مسمومیت آثار جبران ناپذیری بر اندام های داخلی گذاشته که به راحتی قابل درمان نیست .

hou9128

جدا از ظروف مسی این روز ها ظرف های چدنی طرفداران خاصی پیدا کرده اند . این نوع ظروف در مقابل ظرف مسی ریسک پذیری پایین تری دارند و برای پخت و پز در مدت زمان طولانی بسیار مناسبند به شرطی که پس از آماده شدن غذا باید آن را از ظرف خارج کرد زیرا ماندن غذا در ظروف چدنی با اکسید شدن آن همراه می شود . البته باید توجه داشت که از ظرف استاندارد استفاده کرد . نوع دیگری از ظروف ، ظروف تفلون هستند که بخارات سمی با گرم شدن آن منتشر می شود بخصوص اگر این نوع ظروف دارای خراشیدگی باشند و هرچقدر بیشتر در معرض حرارت قرار گیرند این بخارات سمی بیشتر می شود. اما جا دارد از بهترین وسیله پخت و پز یادی کنیم . ظرفی که با کاهش زمان پخت و حفظ آب درون مواد غذایی با افزایش حرارت درونی ظرف بهترین وسیله پخت و پز بوده و آن زودپز شناخته شده است .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 0 Average: 0]

همچنین ببینید

hou8252

کاربردهای مفید قالب یخ

یکی از ابزارهای ساده در آشپزخانه قالب های یخ می باشند . خانم ها می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × 7 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>