سرخط خبرها
خانه » نکات خانه داری » روش تشخیص فرش مرغوب

روش تشخیص فرش مرغوب

1

اکثر افراد در هنگام خرید فرش توانایی تشخیص معایب موجود در فرش ها را ندارند اما جالب است بدانید که فرش ها ممکن است در خود عیب هایی داشته باشند که در نگاه اول و به راحتی قابل تشخیص نمی باشند . اگر قصد خرید فرش را دارید با این مطلب همراه باشید تا با نحوه ی تشخیص عیوب موجود در فرش ها آشنا شوید .

به دلایلی مانند اصالت نداشتن طرح و رنگ فرش ، خلوت بودن نقشه، شلوغ بودن نقشه، تناسب نداشتن نقش مایه با رج شمار، پخش نشدن صحیح رنگ‌ها در فرش ، تناسب نداشتن سطوح با هم، استفاده نکردن از تضادهای رنگی مختلف و رعایت نکردن سلیقه مشتریان یکی از مهمترین عیوب موجود در فرش ها ظاهر می شود و آن هم مشکلات و عیوب موجود در طرح و نقشه فرش است که با کمی دقت متوجه آن ها خواهید شد .

اگر متوجه شدید که فرش در گوشه ها لول می خورد این عیب ناشی از تاب داشتن پود ضخیم، سفت کشیدن پود ضخیم یا نازک بافتن گره‌ها، فاصله دار بودن تار‌ها، سفت و شل بودن تار‌ها، رعایت نکردن اندازه‌ها، پخش نامنظم چله‌ها موقع پایین کشی، منظم نبافتن و پخش نشدن چله‌ها بر سر دار در فرش ایجاد شده است .

IMG15121219

با دقت در بافت فرش متوجه تار و پود های ان می شوید که اگرعواملی مانند نامنظم کوبیدن پود‌ها، مواد اولیه متفاوت، دو دست شدن بافت و تابش نور مستقیم آفتاب به بخشی از فرش در بافت فرش تاثیر گذار شده باشند فرش رگه دار می شود .

بر اثر بالازدگی فرش ، پایین زدگی، واریز نشدن یکنواخت و سره دارشدن , در حاشیه های فرش ناهماهنگی ایجاد می شود . همچنین یکسان نبودن فاصله نخ‌های چله روی کجو، شل بودن نخ‌های چله، یکسان نبودن فاصله نخهای چله بر سر دار و زیر دار، پر تاب بودن پود ضخیم و بیشتر یا کمتر از حد معمول کشیده شدن پود ضخیم موجب کج شدن کناره های فرش می شود .

 متفاوت بودن پشم از نظر جنس، دوبار رنگ شدن خامه فرش، استفاده از پشم نامرغوب، خوب رنگ نکردن پشم به طوری که مغز آن رنگ نشود، بسیار ماندن فرش روی دار، استفاده از رنگ‌های نامرغوب هنگام رنگرزی و خشک کردن پشم بدون زیر و رو کردن آن در زیر آفتاب باعث می شود فرش دو رنگ و یا چند رنگ شود .

با توجه به موارد فوق می توانید از این نکات در خرید یک فرش مرغوب استفاده کنید .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 39 Average: 2.9]
روش تشخیص فرش مرغوب در تاریخ مرداد ۶, ۱۳۹۴ امتیاز 5.0 از 5

همچنین ببینید

hou8252

کاربردهای مفید قالب یخ

یکی از ابزارهای ساده در آشپزخانه قالب های یخ می باشند . خانم ها می ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>