سرخط خبرها
خانه » تاریخ و تمدن » معرفی اقوام ایرانی

معرفی اقوام ایرانی

hhe1836

نژادهاي بومي اي که قبل از ورود و استقرار آريايي ها در ايران زندگي می کردند نژادهاي مديترانه اي، ‌استراليايي،‌ نگرويي و حامي بوده اند که اقوام آن ها قوم های عيلامي،‌ كاسي،‌ لولويي،‌ كادوسي و تپوري می بودند . با ورود اقوام مختلف به خاک ایران نژاد های متفاوتی در ایران بوجود آمدند . از این نژاد ها می توان به اقوام هند و اروپايي،‌ سامي،‌ عبري،‌ توراني،‌ گرجي و چركسي اشاره کرد .

در این صورت علاوه بر قوم ایرانی اصیل اقوام متفاوتی در ایران وجود دارند که به چندی از آن ها اشاره می کنیم :

تركمنان: مردمانی ساکن شمال استان خراسان و شرق استان مازندران که از نظر شكل ظاهري شبيه به مردم چين و مغولستان می باشند و در واقع از بقاياي مهاجماني كه پيش از اين به ايران حمله كرده اند،‌ هستند. تركمنان علاوه بر اقامتگاه هاي دايمي داراي خيمه هايي برای زمان کوچ نشینی هستند . طوايف مهم تركمنان شامل كوكلان و يموت (شامل تيره هاي جعفرباي و اتاباي) مي شوند.

ترك زبانان: اين مردمان در بيشتر نقاط ايران پراكنده اند و اکثرا در منطقه آذربايجان زندگي مي كنند. این اقوام از شاخه هاي اصيل آريايي می باشند كه در طول تاريخ بر اثر آميزش با تركان عثماني و تيره هاي گرجي و قفقازي تغييرات زيادي در زبان آنها بوجود آمده است. ازايلات ترك زبان می توان به قشقايي،‌ ايل سون (شاهسون)،‌ ارسباراني و خلخالي. برخي قشقايي ها را از طوايف مغول و برخي از طوايف قديمي آسياي صغير (خلج) اشاره کرد . تيره هاي مهم قشقايي عبارت از: كشكولي،‌ دره شولي و شش بلوكي هستند. قشقايي ها در فارس سكونت دارند. ايلات خمسه كه در اين ناحيه زندگي مي كنند اينانلو،‌ بهارلو و نفر هستند. ايلات ايل سون (شاهسون) و ارسباراني و خلخالي ترك زبانان آذربايجان شرقي هستند.

كردها : نژاد كرد با تعدادی حدود پنج ميليون نفر ساکن در ايران،‌ عراق، تركيه و قفقاز می باشند . در ايران بزرگ ترين مركز تمركز كردها اردلان است كه شامل آذربايجان غربي و كردستان است. مذهب آن ها تسنن و زبانشان شاخه اي از زبان فارسي كه از تيره هند و اروپايي منشعب مي شود می باشد . طوايف كرد عبارتند از: مكري،‌ گوران،‌ كلهر،‌ سنجابي،‌ قبادي، زعفرانلو و شادلو.

لرها : لرها ساکن در غرب رشته كوه هاي زاگرس و جنوب كردستان و بيشتر پيرو مذهب تشيع هستند. طوايف مهم آن ها لرسگوند،‌ ممسني،‌ لك، عشاير كهكيلويه و بويراحمد و بختياري ها می باشند .
بختياري ها ايلات كوچ كننده اي هستند كه از نظر تعداد افراد كوچ کننده در ايران مقام اول را دارا هستند. بختياري ها به دو ايل بزرگ هفت لنگ و چهارلنگ تقسيم مي شوند. همچنين به چند تيره مانند دوركي، باباوي، راكي،‌ بختياري وند، دنياران، بانكي و … تقسيم مي شوند. نژاد آنها مخلوطي از لري و تركي است.

عرب زبانان: در خوزستان و سواحل و جزاير خليج فارس ساكنند. این اقوام به دلیل مجاورت با كشورهاي همسايه عرب زبان، پيوندهاي نژادي و زباني با آنان دارند. از ايلات عرب مي توان به بني طرف، بني كعب، آل خميس،‌ آل حمير،‌ آل كثير، صابيان،‌ بني صالح و بني تميم اشاره كرد.

بلوچ ها: بيشتر اقوام بلوچ در بلوچستان ساكن هستند،‌ اما تعدادي از آنها نيز در سيستان، كرمان و كشور پاكستان زندگي مي كنند. طوايف مهم بلوچ عبارتند از: ياراحمدزايي، ميرعبدي، نارويي، ريگي، ماراني و مراداني. آنان از اعقاب بلوچ هاي باستاني براهويي هستند كه بر اثر تهاجم آريايي ها، به جنوب شرقي ايران رانده شدند.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 8 Average: 3.1]

همچنین ببینید

images

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

حدود ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد در ایران عصر نوسنگی  یا دوره روستای اولیه آغاز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 1 = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>