سرخط خبرها
خانه » تاریخ و تمدن » عصر حجر در ایران

عصر حجر در ایران

دوره پارینه سنگی قدیم در حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰۰ سال قبل بوده که می توان گفت انسان ها از اواخر دوران پارینه سنگی قدیم در فلات ایران سکنی گزیدند و با شواهد موجود در غار دربندرشی گیلان تاریخ سکونت در ایران به ۲۰۰۰۰۰ سال قبل می رسد . در اواخر دوره پارینه ‌سنگی قدیم ایران انسان ها درغار دربند برای مدت کوتاهی سکونت کردند که می توان آن را از طریق آثار به جای مانده از سنگ‌ های آذرین و چخماق که برای ساخت ابزارهای سنگی همچون خراشنده و درفش استفاده کرده اند اثبات نمود .

hhe1847

جالب است که بدانید انسان های غار نشین مرتبط با دوره پارینه سنگی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار سال پیش برای انتخاب درب ورودی غار خود از جهت شرق استفاده می نمودند و فقط باید درب ورودی غار به سمت شرق باز می شد زیرا می توانستند هم از گرمای آفتاب استفاده کنند و هم در فصل زمستان آثار یخبندان به داخل غار نفوذ پیدا نکند. البته با توجه به شواهد موجود بطور یقین می توان گفت حضور انسان در فلات ایران در دوره پارینه سنگی میانه می باشد و بیشتر در کوه های زاگرس در غرب ایران غار و پناهگاه صخره ای داشته اند و دوره پارینه سنگی میانه با عصر موستری (دوره صنایع ساخت ابزار سنگی در ۱۰۰۰۰۰ سال قبل از میلاد) همزمان است.

Place-in-Kashmir-dates-back-to-the-Stone-Age-+-Photos-4

درمورد وضعیت زندگی انسان های دوره پارینه سنگی میانه می توان گفت به صورت گروه های جمع آوری غذا حرکت کرده و شغل اصلی انان شکار بوده و بیشتر متناسب با فصل به سفر می پرداختند و هنوز سکونت در یک منطقه برای ان ها مفهومی نداشت و سعی می کردند مناطقی که بهترین آب و هوا و جانوان مختلف برای شکار را داشت انتخاب کنند . سطح اقتصادی و اجتماعی مرتبط با صنعت موستری نسبتاً کوچک بوده و به دنبال عصر موستری صنعت سنگ چخماق پالئوتیک جدیدتر به وجود می آید که ممکن است از ۳۶۰۰۰ قبل از میلاد شروع شده باشد.

امتیاز شما به این مطب
[Total: 5 Average: 3.6]

همچنین ببینید

images

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

حدود ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد در ایران عصر نوسنگی  یا دوره روستای اولیه آغاز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = یازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>