سرخط خبرها
خانه » تاریخ و تمدن » دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

230px-JomonPottery

حدود ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد در ایران عصر نوسنگی  یا دوره روستای اولیه آغاز شد و دوره نوسنگی اولیه مرتبط با ۸۰۰۰-۷۳۰۰ قبل از میلاد بوده و پایان عصر نوسنگی حدود ۵۵۰۰ سال پیش از میلاد می باشد . درواقع عصر نوسنگی  یا دوره روستای اولیه مرتبط با زمانیست که انسان ها شروع به تشکیل سکونت گاه های دائم کردند و مکان هایی که دما و بارندگی مناسبی برای کشاورزی داشتند را به عنوان محل سکونت انتخاب کردند به همین دلیل عصر نوسنگی با رشد کشاورزی و آبیاری شناخته می شود و شغل اکثر انسان ها در این دوره کشاورزی بود . این افراد یا در خانه های ساخته شده از آجر نپخته و یا چادر و یا سرپناه هایی از علف زندگی می کردند. بر اساس آثار به جا مانده از عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه زمان شروع استفاده از سفال دوره نوسنگی اولیه (۸۰۰۰-۷۳۰۰ قبل از میلاد) می باشد که از خاک رس برای ساخت سفال استفاده شده و درکنار کشاورزی هنرهایی نظیر سفال گری نیز رواج پیدا کرده بودند که منجر به توسعه روستاها و در نتیجه ایجاد سیستم مبادلات کالا به کالا شد. اشکالی از گوسفند، گاو، سگ، خوک و انسان ها از خاک رس مربوط به این دوره کشف شده است که به عنوان مجسمه های تزئینی استفاده می شدند و همچنین ابزار دوره نوسنگی بیشتر از جنس سنگ چخماق، چوب و یا بافت های گیاهی بوده که هر فردی ابزارهای مورد استفاده خود را می ساخت و برای برداشت محصولات کشاورزی، قصابی، چرم کاری و دیگر چیزها ابزار هایی از سنگ چخماق ساخته می شدند و برای ساخت سنگ های آسیاب، هاون و دسته هاون نیز از سنگ آهک استفاده می کردند . مس خالص بومی فلات مرکزی ایران هم برای ساخت مهره و سنجاق چکش کاری شد مورد استفاده قرار گرفت.

images

جالب است که بدانید در حفاری های انجام شده دستبندها و آویزهایی نیز کشف شده اند که مشخص می کند افراد در ان دوره برای زیبایی خود از زیورآلات نیز استفاده می کردند .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 6 Average: 2.8]

همچنین ببینید

hhe1847

عصر حجر در ایران

دوره پارینه سنگی قدیم در حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰۰ سال قبل بوده که می توان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 2 = چهارده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>