دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » تاریخ و تمدن » از معابد زمان هخامنشی ها چه می دانید؟

از معابد زمان هخامنشی ها چه می دانید؟

دوران هخامنشی ها دوران بسیار مهمی در طول تاریخ ایران زمین بوده است به طوری که تحقیقات هنوز در مورد این دوره ادامه دارد. پارسیان یا همان ایرانیان، در دوره هخامنشی دارای معابد زیادی بوده اند که تا کنون سه معبد بزرگ آن زمان کشف شده است.

maabad

یکی از این معابد در پاسارگاد است که تا کنون آثار خوبی از آن به جا مانده و است و به وضوح می توان آن را به این دوره نسبت داد. این معبد که کوروش آن را ساخته است، دارای نقش برجسته ی آرامگاهی در نقش رستم شاه را نشان می دهد، در مقابل یک آدریان مراسم ستایش را انجام می دهد. بدین صورت اهورامزدا هم با نقشی اینچنینی و معروف خود در جهت بالاتری نموده شده است. این به طور کلی یعنی مراسمات مذهبی ایام هخامنشی در فضای باز صورت می گرفته است.

معبد دوم به دستور داریوش ساخته شده است. این معبد یا آتشگاه، به ادله ی زیادی به داریوش نسبت داده شده است.

سومین معبد هم مگوش / مغ = گئومات آن را تخریب نمود که داریوش اقدام به ساخت مجدد آن نمود. البته معبدی هم در شوش مشاهده شده که نشان می دهد که در زمان اردشیر دوم ساخته شده است.

این معبد ها بسیار ساده و از اطاق هایی با برجهایی مکعبی ساخته شده اند. از طریق پله می توان به این اتاق ها راه یافت. چیزی به نام مغ آتش را روشن نگه می داشته است.

البته این اتاق ها شاید نقش اتش گاه نداشته اند و معبد نبوده اند چرا که مراسمات مذهبی در فضای باز در این دوران انجام می شده است.

 

امتیاز شما به این مطب
[Total: 3 Average: 3.3]

همچنین ببینید

images

دانستنی های عصر نوسنگی یا دوره روستای اولیه

حدود ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد در ایران عصر نوسنگی  یا دوره روستای اولیه آغاز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 × = سی شش

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>