سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » تاریخ و تمدن » داریك هخامنشی اولین سکه طلا در جهان

داریك هخامنشی اولین سکه طلا در جهان

hhe871

جالب است بدانید که مصرف طلا در ایران در عصر ساسانیان بسیار زیاد بوده و پس از چرخه ی مبادلات کالا به کالا در دوره های مختلف تاریخی که از شواهد و نوشته های مورخین بدست می آید می توان گفت فعالیت های تولیدی وبازرگانی مصنوعات طلا و جواهر و سنگ ها و مواد طبیعی قیمتی رونق فراوانی داشته است و تمام ثروت مندان جامعه و طبقه اشراف از انواع زیور آلات ساخته شده از طلا اشیاء زینتی گرانبهائی كه از طلا وجواهرات ساخته شده بود استفاده می نمودند . حتی در این زمینه پادشاهان هخامنشی و ساسانی نظیر هرمز اول، خسرو دوم به گونه ای به ساخت زیور آلات اشرافی و به ویژه تاج و تخت پادشاهی توجه داشتند که همه از جواهرات آن ها حیرت زده می ماندند . جالب است بدانید که طلا سازان ایرانی در تمامی کشورها به ساختن برترین طلا و زیورآلات از نظر زیبایی شهرت داشتند .

اولین سکه طلا در زمان داریوش كبیر در دوره هخامنشیان آن هم به عنوان اولین سکه طلا در جهان توسط وی در ایران ضرب گردید كه به آن داریك گفته می شود. سكه های رایج از مس، مفرغ و نقره استفاده می شدند اما این داریوش كبیر هخامنشی بود که برای اولین بار سکه طلا را رایج کرد و پس از داریوش در كشورهای دیگر هم سكه ی طلا ضرب شده است. از این سکه های طلا در مبادلات , خرید و فروش استفاده می شد .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 5 Average: 2.4]

همچنین ببینید

hhe1847

عصر حجر در ایران

دوره پارینه سنگی قدیم در حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰۰ سال قبل بوده که می توان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>