سرخط خبرها
خانه » پزشکی و سلامت » صدایتان گرفته شاید سرطان حنجره دارید

صدایتان گرفته شاید سرطان حنجره دارید

اگر می خواهید بدانید که صدای شما از کجا سرچشمه می گیرد باید بگوییم در قسمت حنجره ، تارهاي صوتي تولید صدا می کنند که به صداي توليد شده با تارهاي صوتي صوت با فركانس پايه‌اي گفته مي‌شود، که البته كيفيت كلام را نداشته و اين صوت اوليه با عبور از قسمت‌هاي مختلف حلق، دهان و بيني كه در اصطلاح آن راتونل صوتي گويند، فرم كلامي پيدا مي‌كند آنگاه شما صحبت می کنید .

he2502

جالب است بدانید فركانس پايه‌اي حنجره در خانم‌ها ۲۴۰ هرتز بوده يعني ۲۴۰ بار در ثانيه اين تارها به لرزش در مي‌آيند و در آقايان اين فركانس ۱۴۰ هرتز مي‌باشد. با این اطلاعات علت اختلاف اصلي بين صداي آقايان و خانم‌ها همين تفاوت فركانس پايه‌اي است و به همين دليل صداي خانم‌ها زيرتر از آقايان می باشد .

گاهی اوقات به دلیل عوامل مختلفی کیفیت صدای شما تغییر می کند . در این مطلب می خواهیم منحصرا به سرطان حنجره بپردازیم . شاید کسانی را دیده باشید که سوراخي در جلوي گردن براي تنفس داشته و قدرت تكلم ندارند و با يك دستگاه با صداي خاصي صحبت مي‌كنند این افراد پس از بهبود بیماری سرطان حنجره به این وضع دچار شده اند . اگر دچار گرفتگی صدا شدید و تا ۳ هفته بهبود نیافتید حتما به پزشك متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کنید زیرا نشانه هایی از سرطان حنجره دارید . پزشک با تشخيص و بررسي نسج مخاط حنجره در ابتدا و اگر گمان بر سرطان حنجره برد با انجام معاينات دقيق‌تر تحت بيهوشي عمومي و با استفاده از ميكروسكوپ انجام بيوپسي (نمونه‌برداري از نسج) بررسی های دقیق تری را انجام میدهد . البته باید بگوییم سرطان حنجره مسری نیست و با روش پرتودرماني بصورت کامل درمان می شود . اما متاسفانه هر چقدر این بیماری دیرتر تشخیص داده شود امکان آسیب دیدن حنجره و از دست دادن قدرت تکلم بیشتر می شود . به همین دلیل اگر دچار گرفتگی صدای شدید شدید حتما به پزشک مراجعه کنید .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 3 Average: 3.3]

همچنین ببینید

image_13930521142493

درمان پزشکی پرمویی در خانم ها

یکی از مشکلات برخی از خانم ها پرمویی می باشد که به دلیل بالا بودن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>