چهارشنبه , ۲۲ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » پزشکی و سلامت » ماموگرافی سینه

ماموگرافی سینه

وب ها:ماموگرافی سینه می تواند برای کسانی که مبطلا به سرطان سینه نیستند ولی استرس از این بیماری دارند پایان بدهد البته با تجویز دکتر.هر چی به سوی پیشرفت بشر می ریم بیماری های خطرناک هم بیشتر می شود خصوصا شیوع روز افزون سرطان سینه در بین زنان ,که دو روش تشخیصی ماموگرافی و سونوگرافی بسیار بسیار کمک کننده است.

همه زنان هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. زنانی که افراد درجه یک آنها (یعنی مادر یا خواهرشان) مبتلا به سرطان باشند باید از ۳۵ سالگی ماموگرافی سالانه انجام دهند باعث می شود که از این بیمار دوری و از سلامتی خودشان با خبر باشند.

hhh1228-mammography

البته شایعاتی در مورد ماموگرافی می باشد که  زمینه ساز سرطان می‌دانند اما خطرات ناشی از برخورد اشعه ایکس با سینه در ماموگرافی آنقدر ناچیز است که می‌توان ان را نادیده گرفت. حتی اگر یک خانم از ۴۰ سالگی تا ۹۰ سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد.

البته ماموگرافیی برای خانم های بالای سن ۵۰ سال لازم می باشد و خصوصا خانم های که مبتلا به عفونت سینه هستند.در زنان سالم ماموگرافی به عنوان یک روش تشخیص زودرس استفاده می‌شود که به این ترتیب که یک ماموگرافی پایه در سنین ۳۵ تا ۳۹ سالگی انجام می‌شود و سپس از سنین ۵۰ سالگی به بعد بر حسب نظر پزشک هر دو سال یک بار انجام ماموگرافی ضروری است.

hhh1229-mammography

برخی از خانم ها بر این باورند که ماموگرافی همون سینوگرافی می باشد که پزشک سونوگرافی را تجویز می‌کند. نباید فراموش کرد که سونوگرافی به هیچ عنوان جایگزین ماموگرافی نیست بلکه به عنوان وسیله کمکی از آن استفاده می‌شود.در حال حاضر سونوگرافی بهترین روش تشخیص کیست‌های سینه است که در معاینات شبیه توده‌های تو پر و سفت خود را نشان می‌دهد.

حال با کاربرهای ماموگرافی آشنا شوید:

برای بیماریابی زنان بالای ۴۰ سال از نظر سرطان پستان.
ارزیابی بیمارانی که توده پستان مشکوک دارند.
پیگیری سرطان پستان درمان شده با برداشتن قسمتی از پستان و رادیوتراپی.
پیگیری پستان مقابل در فردی که یک پستان به خاطر سرطان برداشته شده است.

 

نکات ضروری که قبل از ماموگرافی باید انجام دهید:

۱-هنگام انجام ماموگرافی از موارد خوشبو کننده، پودر یا کرم در زیر بغل استفاده نکنید چرا که ممکن است در کیفیت تصویر تاثیر بگذارد.

۲- ماموگرام در هفته پیش از پریودشدن انجام ندهید، زیرا در این مدت سینه ها متورم و دردناک است.
۳- اگر ایمپلنت سینه دارید، به تکنسین قبل از انجام ماموگرافی خبر دهید.

۴- پیراهنی بپوشید که براحتی بتوانید از سر آن را درآورید. در آوردن لباس بالاتنه کافی نیست.
۵- همیشه مکان و زمان ماموگرافی‌ها و نمونه‌برداری‌های احتمالی را یادداشت کنید.
۶- ماموگرافی‌های قبلی را دور نیندازید، حتی اگر طبیعی و بدون هیچ ضایعه‌ای بوده باشد زیرا مقایسه آنها با ماموگرافی آینده به تشخیص ضایعات کمک می‌کند.
۷-بهتر است ماموگرافی را در مرکزی انجام دهید که در روز تعداد زیادی بیماری در آنجا ماموگرافی می‌شوند و تیم پرسنل مهارت بیشتری دارند.
۸- ماموگرام های قبلی خود را به همراه ببرید.

انشاا… همواره تنی سالم و شاداب داشته باشید البته با رعایت اصول بهداشتی و اجرای قوانین سلامت .

 

امتیاز شما به این مطب
[Total: 3 Average: 2.3]

همچنین ببینید

image_13930521142493

درمان پزشکی پرمویی در خانم ها

یکی از مشکلات برخی از خانم ها پرمویی می باشد که به دلیل بالا بودن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>