دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه » پزشکی و سلامت » خانم ها حتما انجام سونوگرافی را جدی بگیرید

خانم ها حتما انجام سونوگرافی را جدی بگیرید

جهت تصویربرداری از رحم، تخمدان ها و فضای لگن در زنان از سونوگرافی استفاده می شود . فیبروم و سایر توده های رحم، کیست های طبیعی و غیرطبیعی تخمدان، تومورهای تخمدان، عفونت های لگن ، انواع سرطان های رحم و تخمدان و بیماری های سیستم ادراری از جمله بیماری هایی هستند که در سنوگرافی قابل تشخیص اند . برای انجام سونوگرافی درحالت عادی از روی شکم این عمل انجام شده و در صورت تشخیص پزشک از داخل واژن نیز می توان سونوگرافی کرد .

 hhh800

کاربرد ابزار مفید سونوگرافی

استفاده در مامایی و بررسی دوره بارداری

مراقبت از مادر و جنین و همینطور بررسی وضعیت جنین در دوره های متفاوت حاملگی از طریق سونوگرافی انجام می شود .

بهترین زمان تعیین سن حاملگی و میزان تکامل جنین هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری می باشد البته مادران باردار باید بطور منظم سونوگرافی را انجام داده و وضعیت جنین را بررسی کنند . تشخیص برخی اختلالات مانند عدم شکل گیری مغز جنین، تشخیص دوقلویی یا چندقلویی، وجود یا عدم وجود جنین (رحم فاقد جنین) از جمله مواردیست که در سونوگرافی قابل تشخیص است و باید در کمتر از ۱۲ هفتگی حاملگی انجام شود . همچنین نقایصی چون بزرگی سر جنین ، شکاف های ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع، ناهنجاری های گوارشی و اختلالات کلیوی مشکلاتی است که می توان به راحتی با انجام سونوگرافی از جنین در رحم تشخیص داد . حاملگی های خارج رحم و مرگ جنین در داخل رحم نیز از جمله مواردیست که با روش سونوگرافی به آن پی می برند . مخصوصا خانم هایی که سابقه سقط جنین را داشته اند باید بطور منظم با انجام سونوگرافی از وضعیت جنین مطلع شوند .

hhh799

استفاده برای بررسی روش های جلوگیری از بارداری

بررسی محل IUD و مراقبت های مربوط به آن

خانم های که برای جلوگیری از حاملگی از روش IUD استفاده کرده اند باید همیشه برای تعیین وضعیت این دستگاه از سونوگرافی استفاده کنند زیرا با حرکات و انقباضات رحم این دستگاه از رحم بیرون رفته و وارد حفره شکم می شود و مشکلاتی را بوجود می آورد . همچنین این خانم ها باید با بررسی نخ IUD و مشاوره منظم با کارشناس مامایی وضعیت IUDخود را همواره بررسی کنند و البته باتوجه به اینکه این دستگاه سبب افزایش خونریزی در عادت ماهانه می شود نسبت به فقر آهن ناشی از کم خونی نیز باید اقداماتی صورت گیرد و با مراجعه به پزشک متخصص زنان قرص آهن تجویز شود .

قبل از انجام سونوگرافی باید بدانید

حتما مثانه باید پر باشد زیرا باعث شفافیت در تصویربرداری و بررسی رحم و تخمدان ها می شود . نوشیدن مایعات برای پرشدن مثانه کافیست و لزومی به استفاده داروهای ادرار آور نیست .

توجه : در سونوگرافی از زنان باردار تا هفته دوازدهم حاملگی، مثاثه باید کاملا پر باشد، ولی برای ماه های بالاتر، نیازی به پربودن مثانه نیست.

در سونوگرافی داخل واژنی مثانه باید نیمه پر باشد زیرا مثانه پر باعث اختلال در این فرایند می شود .

توجه : انجام سونوگرافی داخل واژن در ماه های پایین حاملگی اشکالی ندارد و در ماه های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.

چون سونوگرافی دقیقا از روی پوست و با ژل مخصوص انجام می شود درنتیجه باید محل مورد نظر عاری از مو ( البته موی اندک مزاحمتی ایجاد نمی کند ) و زخم باز باشد .

سابقه عمل های جراحی قبل از انجام سونوگرافی باید مورد توجه قرار گیرد .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 24 Average: 2.6]

همچنین ببینید

image_13930521142493

درمان پزشکی پرمویی در خانم ها

یکی از مشکلات برخی از خانم ها پرمویی می باشد که به دلیل بالا بودن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + = 8

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>