سرخط خبرها
خانه » پزشکی و سلامت » اگر این نشانه ها را دیدید یعنی آلزایمر دارید

اگر این نشانه ها را دیدید یعنی آلزایمر دارید

مشکل فراموشی یا آلزایمر بیماری است که به آرامی در فرد ایجاد می شود و علائم آن به گونه ایست که شاید خود فرد نیز متوجه آن نشده و به تدریج بر میزان شدت این بیماری می افزاید. در ادامه شما را با علائمی از این بیماری آشنا می کنیم که اگر آن ها را درخود یافتید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

hhh1223

همش می پرسم !!!!! حافظه دچار مشکل شده

اولین مکان هدف گیری بیماری آلزایمر حافظه کوتاه‌مدت شماست . یک فرد سالم بطور طبیعی حداقل باید پنج تا ۹ داده اطلاعاتی را در حافظه کوتاه‌مدت خود نگه دارد اما این میزان در فردی که دچار آلزایمر است به دو تا سه و حتی صفر می رسد . شنیدن سوالاتی از قبیل «امروز چه روزی است؟»، «ساعت چند است؟» یا «امروز قرار است چه کارهایی انجام دهیم؟» یعنی حافظه کوتاه مدت او دچار مشکل شده که این نشانه ای از شروع آلزایمر است.

آن کلمه چی بود!!!! اختلال عملکرد زبان

قسمت‌های عقب مغز مرتبط با عمکلرد زبان ، استفاده و انتخاب کلمات در کلام می باشد . فردی که دچار آلزایمر شده در حین صحبت‌کردن دنبال کلمات یا مثلا اسامی می گردد البته منظور ما در این جا مشکل طبیعی فراموش‌کردن کلمات نیست بلکه منظور ناتوانی در یافتن کلمه مورد نظر یا به کار بردن یک کلمه به جای واژه دیگر است . آلزایمر با آسیب زدن به قسمت‌های عقب مغز اختلالات عملکرد زبان بوجود آورده در نتیجه فرد در یافتن کلمات و گفتار دچار مشکل می شود .

یادم نمیاد !!!! فراموشی حوادث زندگی

حافظه اپیزودیک یا اتوبیوگرافیکال مرتبط با ثبت حوادث زندگی فرد (زمان، مکان، احساس‌ها و دیگر اطلاعات مربوط به آن) می باشد . همانطور که گفته شد اولین هدف آلزایمر اختلال در حافظه است و در این مورد فرد دیگر قادر نیست حوادث را در زمان و مکان وقوع آن به خاطر بیاورد البته باز هم در اینجا منظور فراموشی عادی تاریخ یک رویداد مانند ازدواج، تولد و غیره نیست بلکه بحث فراموشی فراتر از یک فراموشی موقت است .

سرحال نیستم !!!! بی انگیزگی و عدم اشتیاق در زندگی

آپاتی‌ حالتی است که در آن لوب فرونتال (پیشانی یا قدامی) مغز که مربوط به کنترل رفتارهای اجتماعی و سازماندهی فعالیت‌ می شود نسبت به قبل ضعیف تر عمل کرده و در اصطلاح فرد دیگر سرزنده و اشتیاق روال عادی زندگی را ندارد . دیگر از انجام فعالیت های اجتماعی ، خانوادگی و … که سابقا از آن ها لذت می برده مانند قبل لذت نمی برد و به یک حالت افسردگی و بی انگیزگی می رسد . البته باز هم نباید افسردگی ناشی از مشکلات روانشناختی را با افسرگی و بی انگیزگی بیماری آلزایمر اشتباه گرفت .

یاد گرفتم اما باز نمیدانم !!!! فراموشی مفاهیم و آموخته‌

حافظه سمانتیک یا حافظه معنایی مرتبط با ثبت آموخته‌ها و مفاهیم آموزشیست که فرد در طول زندگی یاد می گیرد . این اطلاعات به مدت طولانی ثبت شده و برای همیشه در حافظه می ماند . حافظه سمانتیک وظیفه ثبت و ضبط دقیق‌تر حوادث، وقایع، مفاهیم و اطلاعات درباره محیط خارج را به عهده دارد و شامل اطلاعاتی درباره عادات اجتماعی، دستور زبان، مفاهیم ریاضی و… می‌شود. فردی که دچار آلزایمر شده در بازیابی این اطلاعات ثبت شده دچار مشکل می شود .

آشنایی اما نمیشناسمت !!!!! عدم شناخت اطرافیان

در کنار از بین رفتن قوای حافظه عدم شناخت افراد یا اشیای محیط گام بعدی بیماری آلزایمر است . فردی که دچار آلزایمر شده قادر به تشخیص چهره افراد آشنا ،صداها یا شناسایی اشیا با لمس آنها نیست . حتی اگر بیمار مدت زیادی با شخصی زندگی کرده باشد ممکن است بگوید او را تا بحال ندیده یا حتی محل زندگی خود را نشناسد .

غمگینم !!!!! بروز کج‌خلقی و غمگینی

همانطور که گفته شد علاوه بر مشکلات حافظه افسردگی نیز از علائم آلزایمر است . یکی دیگر از نشانه های رفتاری که می توان به آلزایمر مرتبط دانست کج‌خلقی و غمگینی بصورت مداوم است البته ناراحتی که ناشی از مشکلات محیطی می باشد به عنوان علت آلزایمر به حساب نمی آید .

اشتها ندارم !!!! بی‌علاقگی به غذا

علائم آلزایمر به تدریج باعث مشکلات بی‌اشتهایی و اختلالات خواب در فرد شده و اگر این مشکلات رفع نشود باعث اختلالات سلامتی جدی در فرد بیمار می گردد . گاهی اوقات بی اشتهایی موقت بوده اما اگر رفع نشد باید حتما درمان جدی برای آن انجام شود .

انجام دادم یا نه !!!! اختلالات و فراموشی حرکات ارادی

از نظر علمی ‌آپراکسی‌ به معنای فراموش کردن حرکات ارادی که بطور روزمره انجام می دهیم می باشد . درست است که گاهی برخی کارها را از یاد می بریم اما اگر در نوشتن، استفاده از ملحفه، شستن دست، لباس پوشیدن، آشپزی‌کردن و… دچار مشکل شدید و این کارهای روزمره را فراموش کردید آلزایمر دارید .

مضطربم !!!! مشکلات اضطراب و استرس بی مورد

در زندگی انسان ها بر حسب شرایط زندگی گاهی استرس و اضطراب در فرد بوجود می آید اما اگر فردی همیشه از استرس بی مورد رنج ببرد باید آن را یکی از نشانه های آلزایمر دانست . بیماری آلزایمر به دلیل اختلال در فعالیت های مغزی منجر به این حالت می شود .

من هذیان نمی گویم!!‍!!! توهم‌های دیداری و هذیان گویی

اگر فردی در مرحله پیشرفته بیماری آلزایمر قرار داشته باشد دچار توهم‌های دیداری و هذیان گویی می شود . این رفتارها درحالیست که خود فرد به آنچه که می گوید باور دارد و فقط اطرافیان متوجه هذیان گویی او می شوند . توهم های دیداری و گفتن جملاتی نظیر «می‌دانم که می‌خواهید از شر من خلاص شوید، فلانی لوازم مرا می‌دزدد، فلانی به من خیانت می‌کند و…» نشانه ی یک فرد آلزایمریست .

امتیاز شما به این مطب
[Total: 5 Average: 2.4]

همچنین ببینید

image_13930521142493

درمان پزشکی پرمویی در خانم ها

یکی از مشکلات برخی از خانم ها پرمویی می باشد که به دلیل بالا بودن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>